Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Wierzbówka kiprzyca kwitnie na Hali Gąsienicowej

wierzbówka kiprzyca

Od początku sierpnia na Hali Gąsienicowej w Tatrach dominuje kolor różowo-fioletowy. Kwitnie tam wierzbówka kiprzyca. 

„Ta bujnie kwitnąca roślina szczególnie upodobała sobie tatrzański hale gdzie, w przeszłości prowadzony był wypas owiec” – zauważa przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając.

Czym jest wierzbówka kiprzyca?

"Wierzbówka to roślina, która chętnie rośnie na łąkach, gdzie dawniej prowadzono wypas owiec. Tak właśnie jest np. na Hali Gąsienicowej, ale i Hali Pisanej czy w Dolinie Tomanowej. Na dawnych halach pasterskich pojawia się szczególnie licznie, bo jest to roślina azotolubna, a takie miejsca z racji użytkowania przez owce są zasobne w ten pierwiastek" – wyjaśnił Zając.

Ze względu na szczególnie piękną wysokogórską scenerię Hali Gąsienicowej, w otoczeniu strzelistego Kościelca i malowniczej Orlej Perci, kwitnąca jaskrawymi barwami wierzbówka kiprzyca przyciąga uwagę turystów. Na Halę Gąsienicową można dostać się np. wędrując z zakopiańskich Kuźnic żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki lub niebieskim szlakiem przez Boczań. Szerszy trakt oznaczony kolorem czarnym prowadzi z Brzezin do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

wierzbówka kiprzyca

Czytaj także: Orchidea nie tylko w doniczce. Sposoby na piękne kwiaty w ogrodzie

PAP/fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2022