Talk icon

Informacje

16-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Wieprzowina zanotowała wzrost spożycia w Rosji o prawie 6 procent!

Wieprzowina

Wieprzowina w 2020 roku zanotowała wzrost spożycia o 5,8 procenta i osiągnęła poziom 4,1 miliona ton – powiedział podczas konferencji Agroinvestor „Agroholdings of Russia – 2020” Dyrektor Generalny Krajowego Związku Hodowców Trzody Chlewnej (NSS) Jurij Kowalow. Było to spowodowane znacznym spadkiem cen hurtowych w pierwszej połowie roku (o 10 procent) oraz oddziaływaniem pandemii koronawirusa w drugiej połowie 2020 roku – wyjaśnił.

Wieprzowina odpowiadała za prawie cały wzrost spożycia mięsa w 2020 roku w Rosji

Kovalev powiedział, że za prawie cały wzrost spożycia mięsa w 2020 roku odpowiedzialna była wieprzowina. Zwiększyło się również spożycie baraniny o 1,7 procenta (3,6 tysiąca ton) i wyniosło 210 tysięcy ton. Spożycie mięsa drobiowego spadło o 0,2 procenta (10,1 tysiąca ton) do poziomu 5 milionów ton. Spożycie wołowiny spadło o 2,8 procenta (52,8 tysiąca ton) do 1,8 miliona ton. Łączne spożycie wszystkich rodzajów mięsa w 2020 roku wzrosło o 1,5 procenta i wyniosło 11,3 miliona ton.

Kowalow zauważył, że do 2019 roku Rosja była w stanie osiągnąć pełną samowystarczalność w zakresie wieprzowiny, biorąc pod uwagę, że w 2000 roku udział importu wynosił 50 procent. Wieprzowina notuje wzrost produkcji z każdym rokiem, a na tle całkowitej samowystarczalności ceny hurtowe spadały w ciągu ostatnich pięciu lat. Jak podaje KSW, w pierwszej połowie roku ceny hurtowe wieprzowiny spadły o 10 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W drugiej połowie roku koronawirus przyniósł nam niespodziankę. Średnie ceny są wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Niemniej jednak średnia panująca cena jest nadal niższa niż średnia cena w 2019 roku

– podkreślił Kovalev.

Letni wzrost cen, zdaniem szefa KSW, był spowodowany kilkoma czynnikami: po pierwsze, z powodu pandemii wielu Rosjan nie wyjeżdżało na wakacje i spożywało wieprzowinę w swoim kraju, po drugie, rolę odegrały ukierunkowane wpłaty od rządu, a po trzecie dobra pogoda, która zaczęła się w czerwcu, a kończyła dopiero pod koniec października, w związku z czym sezon grillowy trwał dłużej.

Te czynniki sprawiły, że średnie roczne ceny spadły nie o 10 procent, jak oczekiwano – co było dość dramatyczne dla branży – ale tylko o 2-3 procent

– powiedział Kowalow.

Czytaj też: Hiszpańska wieprzowina będzie eksportowana na peruwiański rynek

Wieprzowina zanotuje dalszy wzrost produkcji w Rosji w 2021 roku

Według prognozy unijnej w 2021 roku, zeWieprzowina 026 względu na znaczny wzrost podaży i ograniczone zasoby na dalszy wzrost popytu, wieprzowina zanotuje spadek cen hurtowych o kolejne 5-7 procent i staną się one najniższe od pięciu lat. Wraz ze wzrostem kosztów zbóż i składników pasz zależnych od waluty średni roczny koszt wieprzowiny w 2021 roku wzrośnie o 10-15 procent.

W 2021 roku wieprzowina zanotuje wzrost produkcji w Rosji o 5-6 procent (dodatkowe 230-250 tysięcy ton masy tuszy)

– przewiduje NSS. Dodaje, że w związku z praktycznym „zerowaniem” importu w 2020 roku nie ma prawie żadnych rezerw na jego ograniczenie.

Na podstawie uzyskanych wyników można powiedzieć, że gwałtowny wzrost konkurencji na rynkach Wietnamu i Hongkongu, a także brak wejścia na rynek chiński gwarantuje, że nawet przy korzystnym scenariuszu eksport przetworów wieprzowych utrzyma się na poziomie 200 tysięcy ton, czyli nie ma też znaczących perspektyw wzrostu. Ponadto średnia roczna cena żywca wieprzowego w 2021 roku spadnie o kolejne 6-8 procent

– powiedział Kovalev.

Ostrzega, że ​​z powodu gwałtownego wzrostu kosztów pasz marża biznesowa nie tylko kilkakrotnie spadnie, ale może również spaść na ujemne terytorium.

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2022