Talk icon

Informacje

06-09-2022

Autor: Świat Rolnika

Wielkopolski konkurs na największą pyrę tylko do 8 września

konkurs na największą pyrę

Samorząd województwa wielkopolskiego po raz kolejny ogłosił konkurs na największą pyrę i na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaka.

Nabór zgłoszeń trwa do 8 września 2022 r. – poinformował wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Oprócz wyłonienia największego ziemniaka konkurs obejmuje też wykonanie potrawy z ziemniaków i kapusty, warzyw najbardziej charakterystycznych dla województwa wielkopolskiego.

Konkurs na największą pyrę w Wielkopolsce 

Celem konkursu jest promocja ziemniaka jako warzywa charakterystycznego i od lat kojarzonego z Wielkopolską, a także podtrzymanie i popularyzacja tradycji kulinarnych.

"To okazja do zaprezentowania wyjątkowych potraw z ziemniaka, które najczęściej są przygotowywane przez koła gospodyń wiejskich, czerpiących wiedzę z wielopokoleniowych przepisów i receptur" – powiedział wicemarszałek.

Oprócz wyłonienia największego ziemniaka konkurs obejmuje też wykonanie potrawy z ziemniaków i kapusty, warzyw najbardziej charakterystycznych dla województwa wielkopolskiego.

"Pyra musi być wyhodowana na terenie województwa wielkopolskiego i pochodzić z tegorocznych zbiorów. Głównym kryterium wielkości pyry jest jej waga, potrawa może być przygotowana w dowolnej formie kulinarnej" – powiedział Grabowski.

Chętni, którzy zdecydują się na udział w konkursie, zobowiązani są wypełnić i złożyć kartę zgłoszeniową do 8 września. Szczegółowe informacje są na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu www.umww.pl i Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska https://sdk-wlkp.pl/.

W konkursie mogą wziąć udział indywidualni rolnicy i przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich. Finał wydarzenia odbędzie się 8 października.

Podczas pierwszej edycji zwycięska bulwa ważyła 2022 g i urosła na polu rolników z Michałowa Drugiego.

konkurs na największą pyrę

Czytaj też: Największy ziemniak na świecie wykopany w Nowej Zelandii

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023