Talk icon

Informacje

06-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wielkie chińskie chlewnie powstają na terenie całego kraju!

Wielkie chińskie chlewnie

W Chinach powstaje coraz więcej gigantycznych drapaczy chmur przeznaczonych do hodowli trzody chlewnej. Wielkie chińskie chlewnie mają siedem, dziesięć, a nawet trzynaście pięter i mogą pomieścić nawet dziesięć tysięcy sztuk zwierząt.

Wielkie chińskie chlewnie – ich budowa jest wspierana finansowo przez władze

W przeciwieństwie do okresu sprzed pierwszej fali afrykańskiego pomoru świń (ASF), duże przemysłowe firmy produkujące świnie, takie jak Muyuan Food i New Hope, obecnie dominują w chińskiej produkcji. I nie tylko wznoszą pojedyncze wieżowce, ale także, jak Muyuan, wielkie chińskie chlewnie w liczbie 21 budynków w pobliżu miasta Nanyang.

Inny ogromny kompleks powstaje na górze Yaji w południowych Chinach, który buduje Guangxi Yangxuang – z maksymalnie 13 piętrami. W przeciwieństwie do okresu przed ASFem, chińskie władze wspierają ten rozwój nie tylko środkami finansowymi i administracyjnymi. Wielkie chińskie chlewnie również pojawiają się ponownie w pobliżu dużych miast – a także pracują z dużą ilością zagranicznego know-how.

Wieżowiec ma ogromne zalety. Oszczędza energię i zasoby. Wykorzystywany teren nie jest tak duży, ale można hodować o wiele więcej świń

– powiedział Xu Jiajing, menedżer Yangxiang.

Dlatego firmy takie jak Yangxiang pompują dużo pieniędzy w takie budynki – około 30 procent więcej niż w jednopiętrowe nowoczesne farmy.

Prawdopodobnie największa ferma świń na świecie powstaje w pobliżu miasta Nanyang – gdzie ma być hodowanych 105 000 macior i rocznie produkować 2,1 miliona świń – donoszą różne chińskie i międzynarodowe media. Każdy z budynków ma sześć kondygnacji, na których w każdym wieżowcu znajduje się 5000 macior.

Czytaj też: Sytuacja na rynku wieprzowiny wreszcie się poprawi?

Wielkie chińskie chlewnie – inne kraje azjatyckie będą w przyszłości wzorować się na tego typu hodowli

Wielkie chińskie chlewnie kwitną równieżWielkie chinskie chlewnie 02 z powodu braku odpowiedniej ziemi. Duża farma trzody chlewnej może pomieścić i wyprodukować wielokrotnie większą liczbę świń niż normalna farma na tym samym obszarze. Jednak rozbudowa oznacza również wyższe koszty i złożoność, twierdzi większość dostawców.

Dodatkowy sprzęt – w większości importowany – jest używany w celu ograniczenia chorób, wpływu na środowisko i kosztów pracy. Zwiększa to jednak znacznie wydatki. Jednak analitycy uważają, że wielkie chińskie chlewnie to dopiero początek tego typu hodowli w Azji i niebawem inne kraje pójdą w tym kierunku.

W Europie przemysłowe chlewnie nie stanowią większości – ze względów społecznych i etycznych związanych ze zwierzętami, a także z powodu wysokich kosztów. Wysokie zagęszczenie populacji również stanowi duże zagrożenie, ponieważ choroby takie jak ASF są nadal szeroko rozpowszechnione w Chinach i nie ma szczepionki. Rzecznik Muyuan powiedział, że odnowili swoje procesy produkcyjne od czasu wybuchu pomoru świń, a bezpieczeństwo biologiczne gospodarstw zostało znacznie zwiększone.

Ponadto pasza jest również sterylizowana przed wejściem z zewnątrz do młyna na miejscu, aby uniknąć możliwego zanieczyszczenia. Eksperci przekazują, że wielkie chińskie chlewnie posiadają filtrację powietrza, a kamery termowizyjne sprawdzają temperaturę ciała świń. Jednak zagrożenia dla zdrowia ogromnie zwiększają koszty, zwłaszcza że ryzyko wybuchu ASF – przy tak wielu zwierzętach pod jednym dachem – miałoby znaczące konsekwencje. Każde ognisko skutkowałoby rozległym ubojem, a wraz z nim wielkimi stratami ekonomicznymi.

agrarheute.com/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2022