O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Wiceprezes PGE zapewnia: Prądu i ciepła zimą nie zabraknie

Wiceprezes PGE

Wiceprezes PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. Paweł Cioch zapewnił, że prądu i ciepła w zimie nie zabraknie, a statki z węglem cały czas płyną do Polski.

Wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych PGE powiedział podczas debaty zorganizowanej w ramach VIII Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie, że przed stojącą u progu zimą polska energetyka jest bardzo dobrze przygotowana do zapewnienia bezpieczeństwa przemysłowi energochłonnemu i gospodarstwom domowym.

Wiceprezes PGE uspokaja

Wiceprezes PGE wyjaśnił, że elektrownie PGE od lat nie wykorzystywały rosyjskiego węgla, ale używały go gospodarstwa domowe i wiele elektrociepłowni, dlatego rząd wyznaczył wchodzącą w skład PGE spółkę PGE Paliwa do sprowadzenia węgla m.in. z Kolumbii, Indonezji, RPA, Australii.

,,Statki (z węglem – PAP) cały czas płyną. Myślę, że w sumie ściągniemy ok. 11 mln ton węgla kamiennego" – powiedział dodając, że w kooperacji z rządem i samorządami PGE rozpoczęła organizację punktów sprzedaży węgla w całej Polsce i uruchomiła infolinię dla klientów.

Mówiąc o podwyżkach cen energii stwierdził, że są one ściśle związane z działaniami Kremla i ze wzrostem cen surowców energetycznych. Poparł rządowe wsparcie dla gospodarstw domowych, rolników, samorządów i firm.

,,My w pełni, jako cała elektroenergetyka zawodowa, popieramy działania rządu, które znoszą obligo giełdowe, ustalają cenę maksymalną na rynku bilansującym dla poszczególnych technologii i wprowadzają cały system wsparcia dla gospodarstw domowych, rolników, samorządów i przedsiębiorstw energochłonnych" – powiedział Cioch.

Wiceprezes PGE

Węgiel po 2 tysiące złotych

Prezes Węglokoks S.A. Tomasz Heryszek podał, że w zeszłym roku polskie gospodarstwa domowe i ciepłownie kupiły z Rosji ok. 8,5 mln ton węgla, natomiast tegoroczny deficyt elektrowni, elektrociepłowni, ciepłowni i gospodarstw domowych to ok. 15-16 mln ton.

,,W tym roku ani w przyszłym roku węgla nie zabraknie" – powiedział dodając, że PGE Dystrybucja, Węglokoks i inne spółki dystrybuują węgiel w cenie od 2100 zł netto.

Zdaniem prezesa Węglokosu z powodu zaburzenia systemu handlu gazem w naszej części Europy zwiększyła się rentowność produkcji węgla kamiennego na świecie, co wpłynęło na podaż i na spodziewane spadki cen.

,,W perspektywie kilku-kilkunastu miesięcy ceny węgla energetycznego, przynajmniej takie są dzisiaj tendencje, będą spadać" – stwierdził dodając, że na światowych rynkach widać wzrost wydobycia.

Prezes Tauron Polska Energia S.A. Paweł Szczeszek odnosząc się do celów klimatycznych i planów osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. podkreślił, że "bezpieczeństwo energetyczne jest sprawą kluczową".

,,Cele klimatyczne absolutnie tak, ale nigdy nie mogą przekroczyć tej linii, która wyznacza bezpieczeństwo energetyczne kraju" – powiedział.

Dwudniowy VIII Ogólnopolski Szczyt Gospodarczy OSG 2022 odbywa się pod hasłem „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Wojna w Europie. Polska w obliczu nowych wyzwań”. W szczycie biorą udział przedstawiciele świata polityki, gospodarki, nauki. Podczas szczytu na wielu panelach zaplanowano dyskusje na temat filarów polskiej gospodarki przyszłości, czyli branżach, firmach i instytucjach, które swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju gospodarczego kraju. Będą też debaty poświęcone zabezpieczeniu polskiej gospodarki w dobie wojny na Ukrainie i bezpieczeństwu narodowemu, gospodarczemu, energetycznemu i finansowemu oraz rozwojowi potencjału infrastrukturalnego i innowacyjnego.

Czytaj też: Anna Moskwa: W tym sezonie węgla na pewno nie zabraknie

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023