Talk icon

Informacje

23-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Wiceminister Rabenda: Do 85 procent gmin dostarczono już węgiel

węgiel

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda poinformował, że już 2 100 gmin w Polsce otrzymało zakontraktowany węgiel.

Wiceszef resortu dodał, że do gmin dostarczono już 2/3 z 900 tys. ton zamówionego węgla. Zaznaczył, że pozostała część jest rozpisana na najbliższe tygodnie i wszystko idzie zgodnie z planem.

Węgiel trafił już do pierwszych gmin

Wiceminister Karol Rabenda poinformował, że umowy na dostawy węgla zostały zawarte z 2 400 gminami. Wiceszef resortu dodał, że węgiel dotarł już do 2 100 gmin.

,,Do 2100 gmin została już dostarczona pierwsza dostawa węgla. W 85 proc. gmin jest już węgiel i jest on dostarczany dalej. Jeśli chodzi o ilość węgla dostarczonego do mieszkańców to z około 900 tys. ton, które było zakontraktowane w umowach do końca roku, dostarczyliśmy już 2/3 węgla zamówionego". Pozostała część jest rozpisana na najbliższe tygodnie, więc jeśli chodzi o wykonanie tych umów są realizowane zgodnie planem" – zapewnił Rabenda.

Zobacz też: Wiceminister Rabenda: Już 600 gmin podpisało umowy na węgiel

W kwietniu rząd wprowadził zakaz eksportu węgla ze wschodu, w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Krajowe zużycie węgla wyniosło w zeszłym roku 7,4 mln ton, a w zależności od roku z Rosji do Polski trafiało około 8 mln ton węgla.

Dzięki ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Gmina może sprzedawać mieszkańcom węgiel po cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł za tonę.

węgiel

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023