Talk icon

Informacje

17-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Wiceminister Giżyński: liczba stad świń w Polsce spada

liczba stad świń

Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński zaznaczył w swojej wypowiedzi w środę w Sejmie, że liczba stad świń w Polsce spada. Wiceminister odpowiadał na pytania posła Zbigniewa Ziejewskiego (KP).

Giżyński przytoczył dane, z których wynika, że w 2014 r. w Polsce było ponad 179 tys. stad trzody chlewnej, a wielkość pogłowia świń była na poziomie 10,7 mln sztuk. W 2019 r. liczba stad spadła do 115,5 tys., w 2020 r. do 97 tys., a w połowie br. wynosiła 92 tys. Jak zauważył wiceminister w tym samym czasie niewiele zmieniło się pogłowie, które było na poziomie 10,5 mln sztuk.

Liczba stad świń w Polsce spadaliczba stad świń Giżyński

Wiceminister odpowiadał na pytania posła Zbigniewa Ziejewskiego (KP) w sprawie walki z afrykańskim pomorem świń (ASF). Jak podkreślił, w połowie 2021 r. w Polsce były 92 tys. stad trzody chlewnej. Ich liczba od kilku lat spada, przy czym prawie nie zmienia się wielkość pogłowia świń.

Ważne jest to, że liczba świń się utrzymuje, natomiast liczba stad świń jest uzależniona od postępów w sytuacji bioasekuracyjnej. Jest oczywiste, że rygory bioasekuracji częściej wysuwają na czoło te gospodarstwa, które w tej walce konkurencyjnej są w stanie podołać coraz większym wymogom bioasekuracji.

– powiedział wiceszef resortu rolnictwa. 

Zdaniem Giżyńskiego jest to sytuacja obiektywna.

W Polsce jest w tej chwili ok. 92 tys. stad, a Hiszpania, która jest największym producentem wieprzowiny, ma tych stad ok. 80 tys. i doszła do bardzo wysokiego poziomu bioasekuracji. Myślę, że jest to w jakim sensie dla nas proces do naśladowania, choć u nas jest bardzo silne zakorzenienie kulturowe (...) w produkcji trzody chlewnej w wymiarze mniejszych gospodarstw.

– stwierdził wiceminister.

Wsparcie dla rolników 

Giżyński zapewnił, że rolnicy otrzymują wsparcie wz. z wystąpieniem ASF.

W ramach działania PROW w latach 2014-2020 w ramach inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji, limit środków na zapobieganie rozprzestrzeniania się ASF wynosi 96,8 mln euro. Rolnicy złożyli w tym czasie wnioski o przyznanie pomocy na kwotę 385 mln zł. Zakontraktowano prawie 5000 wniosków na kwotę 225 mln zł oraz wypłacono 115 mln zł. 

Czytaj także: ASF – POLPIG rekomenduje rozwiązania wielkopolskich hodowców

fot.pixabay.com/MRiRW

swiatrolnika.info 2023