O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-02-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Wiceminister finansów: Od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza

presja inflacyjna

Gdyby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, to od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza – przekazał wiceminister finansów Artur Soboń. 

Dodał, że według założeń, inflacja w Polsce w 2023 r. wyniesie 9,8 proc. Zaznaczył, że spadek presji inflacyjnej przełoży się na wolniej rosnące ceny, jednak wciąż daleko nam oczywiście do tego stanu, który znamy sprzed końca roku 2021.

Spadająca presja inflacyjna przełoży się na ceny 

Z danych GUS wynika, że inflacja średnioroczna w 2022 r. wyniosła 14,4 proc., a więc był to najwyższy wzrost od 1997 r. Z kolei grudniowa inflacja to 16,6 proc. w porównaniu do grudnia 2021.

Soboń w rozmowie z PAP.PL pytany był m.in. o to, kiedy nastąpi szczyt inflacji. Powiedział, że zgodnie z wcześniejszymi prognozami MF przełom roku oraz jego pierwsze miesiące to "najprawdopodobniej szczyt inflacji".

"Zastrzegamy, że nie wiemy, jak będzie wyglądała rzeczywistość, bo tych zjawisk, które miały miejsce w naszej gospodarce, które nas zaskoczyły w ostatnim czasie, było tak dużo, że takie zastrzeżenie warto poczynić. Więc gdyby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, to rzeczywiście od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza" – ocenił.

Zobacz także: Premier uspokaja: Od marca, kwietnia inflacja będzie w trendzie spadającym

Soboń zaznaczył, że spadek presji inflacyjnej przełoży się na wolniej rosnące ceny, jednak "wciąż daleko nam oczywiście do tego stanu, który znamy sprzed końca roku 2021". Przypomniał, że średnioroczna inflacja w Polsce 2023 r. według założeń budżetowych ma wynieść 9,8 proc.

Pytany o wzrost bezrobocia, które wg. danych GUS w grudniu wyniosło 5,2 proc. a mdm wzrosło o 0,1 pkt. proc. stwierdził, że nie spodziewa się większych zmian. 

"Mamy czynniki, które powodują, że rynek pracy wciąż potrzebuje pracowników, więc wzrostu bezrobocia się nie spodziewam" – zaznaczył.

presja inflacyjna

PAP/fot.gov/Pixabay

swiatrolnika.info 2023