O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Uprawa gryki – wszystko, co warto wiedzieć, przed rozpoczęciem uprawy?

Uprawa gryki

Uprawa gryki wymaga określonych warunków pogodowych, ze względu na to, ze charakteryzuje się powinowactwem do ciepłych temperatur i wysoką wrażliwością na niskie temperatury i przymrozki. Nasiona rośliny cechuje duża zawartość białka i dobrze zbilansowany skład aminokwasowy. Uprawa gryki wymaga przeprowadzenie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Po roślinach wcześnie schodzących z pola, powinno się wykonać podorywkę z bronowaniem. 

Uprawa gryki, a wymagania klimatyczno-glebowe

Uprawa gryki powinna mieć zapewnione odpowiednie warunki klimatyczno-glebowe, ponieważ jest rośliną ciepłolubną i wrażliwą na przymrozki. W okresie kwitnienia źle znosi upalną pogodę, której towarzyszy niska wilgotność powietrza. Ma duże wymagania wodne i pokarmowe ze względu na dość krótki okres wegetacji. Gryka preferuje lekkie gleby, zasobne w składniki pokarmowe, o wysokiej kulturze, zbilansowanym stosunku wodno-powietrznym oraz odczynie zbliżonym do obojętnego. Uprawa gryki udaje się na glebach kompleksu żytniego bardzo dobrego, żytniego dobrego i żytniego słabego. Należy jednak pamiętać, ze uprawa rośliny na glebie kompleksu żytniego słabego może być ryzykowana z powodu częstych niedoborów wody w glebie.uprawa gryki 888889999

Uprawa gryki – stanowisko w zmianowaniu

Najwyższe plony rośliny można uzyskać po okopowych na oborniku i roślinach strączkowych. W praktyce wysiewa się ją najczęściej po zbożach. Uprawa wymaga starannego odchwaszczenia stanowiska, ponieważ zwalczanie chwastów w gryce jest ograniczone. Należy pamiętać, że dobrym przedplonem dla rośliny są poplony, które uprawia się na zieloną masę – po przyoraniu stanowią cenny dodatek w glebie. Gryka uprawiana po sobie często sprzyja występowaniu i rozprzestrzenianiu się chorób oraz szkodników, a także może zubożyć podłoże w składniki pokarmowe.

Uprawa roli, a uprawa gryki

Uprawa gryki wymaga przeprowadzenie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Po roślinach wcześnie schodzących z pola, powinno się wykonać podorywkę z bronowaniem. W celu zniszczenia wschodzących chwastów, warto przeprowadzić bronowanie pielęgnacyjne. Orka przedzimowa powinna zostać wykonana na początku października, w celu zniszczenia jak największej ilości nasion chwastów, jeszcze przed zabiegami pielęgnacyjnymi przeprowadzanymi na wiosnę. Natomiast po okresie zimowym powierzchnia pola powinna zostać wyrównana przy pomocy brony lub włóki. W dalszej kolejności warto przeprowadzić kultywatorowanie i bronowanie. Po wysianiu nawozów mineralnych należy zastosować uprawki przedsiewne, najlepiej agregatem uprawowym.

Czytaj także: Piątka dla Zwierząt. Senacka komisja rolnictwa miażdży ustawę. Nawet senatorowie PiS byli przeciw!

podr.pl/fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2023