O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Parch pasowy – objawy choroby pojawiają się na korzeniu buraka 

Parch pasowy

Parch pasowy to choroba korzeni buraka. Powoduje go promieniowiec z rodzaju Streptomyces, który zasiedla powszechnie gleby

Na skutek rozwoju promieniowców na powierzchni skórki korzeni buraka pojawiają się brązowe pasy, zbudowane ze skorkowaciałej skórki. Objawy choroby pojawiają się głównie w górnej części korzenia buraka, ale niekiedy obejmują cały jego obwód. Co ważne promieniowce nie są przyczyną gnicia korzeni, jednak to one otwierają drogi innym patogenom glebowym.

Parch pasowy – porażenie komórek skórki korzenia

Do chorób buraka, wywoływanych przez bakterie. możemy zaliczyć parcha pasowego. Jego objawy występują na korzeniach owszechnie. Wywołuje je bakteria Streptomyces scabies. Na skutek porażenia powierzchniowych warstw komórek skórki korzenia, tworzą się na nich plamy pokryte skorkowaciałą tkanką. Objawy choroby pojawiają się głównie w górnej części korzenia buraka, ale niekiedy obejmują cały jego obwód.. Sama bakteria nie jest szkodliwa dla buraka, jednak poprzez powstałe uszkodzenia do korzenia mogą wnikać inni sprawcy chorób korzeni (patogeniczne grzyby, sprawcy zgnilizn korzenia). 

Sposoby na zwalczanieparch pasowy burak

Chorobę można wykryć przeglądać dokładnie wykopane korzenie. Najlepiej zrobić to na pryzmie, w kilku je punktach. 

Parch pasowy jest trudny w zwalczaniu, ponieważ nie ma dostępnych metod ochrony chemicznej. Zaleca się stosowanie poszczególnych metod agrotechnicznych. Należy unikać uprawy ziemniaka w przedplonie oraz stosować odpowiedni płodozmian.

Choroby buraka cukrowego

Bakteryjna choroba buraka to nie tylko parch pasowy. Do tej grupy możemy zaliczyć również bakteryjną plamistość liści. Wywołuje ją bakteria Pseudomonas syringae var. aptata. Pojawia się w okresach chłodnych i mokrych, zwykle przed zwarciem międzyrzędzi. Pierwsze objawy bakteryjnej plamistości to zasychanie brzegów blaszki liściowej. W miarę rozwoju choroby objawy te postępują w głąb, wzdłuż wiązek przewodzących, a pomiędzy nerwami pojawiają się zażółcenia oraz brunatno zabarwione plamistości. Buraki są atakowane również przez szkodniki m.in. pędraki, nicienie, mszyce lub śmietki. Problemem może być również rizomania,  powodowana przez wirus nekrotycznego żółknięcia wiązek przewodzących buraka cukrowego.

Czytaj również: Buraki cukrowe – hodowcy z Rosji stworzyli 13 nowych odmian hybryd

cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023