O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

14-11-2021

Autor: Emilia Gromczak

Żywienie krów wysokocielnych zależy od okresów zasuszania

Żywienie krów wysokocielnych

Żywienie krów wysokocielnych musi zostać przeprowadzone umiejętnie. W tej fazie dochodzi do obniżenia produkcji mleka na koszt rozwoju i wzrostu płodu.

Jeśli dojdzie do zaniedbań mogą pojawić się problemy ze zdrowotnością krów i wydajnym pozyskaniem mleka. Na tym etapie krowom nie należy podawać pasz o dużej koncentracji składników pokarmowych. Może to prowadzić do zatuczania, trudnych porodów i chorób metabolicznych w okresie laktacji. Żywienie musi opierać się na poszczególnych okresach zasuszania, które określają aktualny stan krów. Inaczej będą karmione w pierwszym okresie zasuszania, inaczej w okresie przedporodowym. 

Pierwszy i drugi okres zasuszaniaŻywienie krów wysokocielnych okresy wysuszania

Żywienie krów wysokocielnych w pierwszym i drugim okresie zasuszania wygląda różnie. W pierwszym okresie należy zastosować pasze objętościowe, które będą dobrej jakości. To jest bardzo istotne, ponieważ już niewielkie ilości pleśni negatywnie oddziałują na wewnątrzmaciczny rozwój płodu. Zalecane pasze w okresie zasuszania to np.: 15-20 kg sianokiszonki (40% s.m.), 7 kg kiszonki z kukurydzy (35% s.m.) i 4 kg słomy, siana. Kolejny drugi okres zasuszania rządzi się innymi prawami. Tutaj trzeba wprowadzać mieszankę treściwą od 0,5 kg do 3 kg oraz stopniowo zwiększyć udział kiszonki z kukurydzy. 

Żywienie krów wysokocielnych w okresie przedporodowym 

W okresie przedporodowym zaleca się zastosować dodatki. Mają one na celu uchronić krowę przed wieloma chorobami i zaburzeniami metabolicznymi. Sprawdzi się np. glikol propylenowy (profilaktyka ketozy), sole aminowe (zapobieganie hipokalcemii) czy też glukonian wapnia (interwencja w hipokalcemii). Żywienie krów wysokocielnych musi również opierać się o związki mineralne. Zadbajmy o wapń, fosfor i inne mikro i makroskładniki, stosując innych makro i mikroskładniki, stosując różne dodatki regulujące bilans kationowo-anionowy w dawce pokarmowej. 

Bliżej rozwiązania, czyli około 2 tygodnie przed wycieleniem krowy ważne jest miejsce jej bytowania. Powinna być umieszczona w takim, aby w trakcie porodu w jej organizmie wytworzyły się przeciwciała odpornościowe typowe dla danego środowiska i zostały przekazane w siarze nowonarodzonemu cielęciu. Krowa zasuszona potrzebuje dużo światła, powietrza i ruchu. 

Czytaj także: Młóto browarniane – coraz popularniejsze w żywieniu krów?

modr.mazowsze.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023