Informacje
11-09-2020
Węże Eskulapa to jedyne polskie dusiciele i jedyny gatunek węża w Polsce, który potrafi… wspinać się na drzewa. Uspokajamy, chociaż jego wielkość może nas przestraszyć, wąż nie jest jadowity i groźny dla ludzi. Zjada przede wszystkim małe gryzonie. Węże były bardzo szanowane przez ludzi, ponieważ można je było łatwo oswoić. Swoją nazwę zawdzięczają mitologicznym przekazom, mówiącym o greckim bogu Asklepiosie, opiekunie sztuki lekarskiej, który w rzymskiej mitologii został przemianowany na Eskulapa.
Węże Eskulapa na drzewach
Jeśli chodzi o polskie węże, w naszym kraju żyją cztery gatunki lecz tylko jeden z nich potrafi wspinać się na drzewa. Chodzi o węże Eskulapa, jedyne polskie dusiciele. Teraz możemy zaobserwować takie zachowanie dzięki zdjęciom, jakie wykonał Edward Marszałek, rzecznik prasowy krośnieńskiej dyrekcji Lasów Państwowych.
Tylko jeden polski wąż tak potrafi. Zapewne umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada.
– czytamy na facebook’owym profilu RDLP w Krośnie.
Obecnie w Polsce węże Eskulapa występują w Bieszczadach i to właśnie w tamtejszych nadleśnictwach prowadzono czynną ochronę tego gatunku. W ramach działań zostały utworzone kopce rozrodcze, gdzie inkubowały jaja węży. Do zadań czynnej ochrony gatunku należy także wykaszanie łąk, układanie pryzm kamieni, na których węże mogą się wygrzewać.
Polska populacja Eskulapa jest szacowana na ponad 100 osobników. Paradoksalnie na spadek populacji wpłynęło zniknięcie z Bieszczad ludzkich osad, gdyż węże te trzymały się blisko domostw. Tam mogły wygrzewać się na murkach, składać jaja (od 2 do nawet 21) w kompostownikach, a także polować na gryzonie, którymi głównie się żywią (oprócz tego polują też na jaszczurki czy zjadą jaja ptasie).
ASF powodem budowy ogrodzenia wzdłuż Wisły w świętokrzyskim
Węże Eskulapa nie są jadowite
Co prawda węże Eskulapa nie są jadowite, ale swoje ofiary najpierw przytrzymują zębami, a później je duszą. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest również dziewięć dużych łusek na głowie. Węże osiągają całkiem pokaźne rozmiary, co zresztą widać na zdjęciach. Długość ich ciała może dochodzić nawet do 2 m.
Węże Eskulapa były bardzo szanowane przez ludzi, ponieważ można je było łatwo oswoić. Swoją nazwę zawdzięczają mitologicznym przekazom, mówiącym o greckim bogu Asklepiosie, opiekunie sztuki lekarskiej. Wyobrażany był on jako starzec z laską, wokół której opleciony jest wąż.
Asklepios, syn Apollina i nimfy Koronis, wykształcony został przez Chirona na biegłego w sztuce medycznej. Doszedł w niej do takiej wprawy, że potrafił nawet wskrzeszać zmarłych, co było zresztą przyczyną zazdrości ze strony Zeusa i powodem uśmiercenia uzdrowiciela. Jak chce mitologia, został on umieszczony na nieboskłonie jako konstelacja Wężownika. (…) Grecki kult Asklepiosa został przemianowany w starożytnym Rzymie na kult Eskulapa, któremu podczas zarazy w 291 r. p.n.e. zbudowano nawet świątynię.
– opisuje RDLP w Krośnie.
Węże Eskulapa wpisane są do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią zagrożenia CR (critically endangered – krytycznie zagrożony), a w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych są klasyfikowane jako gatunek najmniejszej troski. W bieszczadzkim klimacie po hibernacji stają się aktywne w kwietniu. Młode nieco później – na przełomie kwietnia i maja. Aktywne do przełomu września i października, przy czym najpóźniej w sen zimowy zapadają młode osobniki.
lasy.gov.pl/fot.Edward Marszałek