Talk icon

Informacje

29-06-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Wegetarianizm nie jest popularny w Belgii. Prawie wszyscy jedzą mięso

Wegetarianizm

96 proc. Belgów pozostawiło mięso w swoim menu. Niewielka grupa decyduje się na czysty wegetarianizm – wynika z najnowszych danych GfK Belgium i iVox.

Oczekuje się jednak, że spożycie mięsa będzie się stopniowo zmniejszać. To spadek o 1 do 2 procent rocznie – pisze flamandzkie centrum informacji dla rolnictwa i ogrodnictwa. Smak to główny powód wyboru mięsa. Badania iVox pokazują, że Belgowie lubią mięso i kojarzą je z przyjemnością.

Pozytywne odczucia dotyczące mięsa

Ważną motywacją jest również odżywianie: Belgowie postrzegają mięso jako podstawowe źródło składników odżywczych. Mięso dostarcza wysokiej jakości białka, witamin B1, B3, B6, a zwłaszcza B12 oraz minerałów, takich jak żelazo i cynk.

Około 68 procent Belgów twierdzi, że mięso jest mocno zakorzenione w ich nawykach żywieniowych, więc kupowanie, przygotowywanie i znajdowanie inspiracji do przepisu na nie wymaga niewielkiego wysiłku.

Postrzeganie mięsa przez Belgów jest nadal w dużej mierze pozytywne. Dziewięć na dziesięć osób nie ma negatywnych uczuć do mięsa. 9 proc. wskazuje, że mięso nie pasuje do zdrowej diety i te osoby są skłonne przejść na wegetarianizm.

Wegetarianizm

Wegetarianizm będzie popularniejszy

Troska o środowisko i klimat jest argumentem za zróżnicowaniem dla 29 procent populacji. Okrucieństwo wobec zwierząt to argument, który można usłyszeć zwłaszcza wśród osób, które rzadko lub wcale nie jedzą mięsa i wybierają wegetarianizm, bądź nawet weganizm.

Bezwzględna większość (95 proc.) Belgów woli mięso wyhodowane w Belgii, ponieważ jest lepsze dla lokalnej gospodarki, mają większe zaufanie do kontroli w Belgii oraz z powodu wysiłków belgijskiego sektora mięsnego w zakresie ochrony środowiska i dobrostanu zwierząt.

Czytaj również: Weganizm w Czechach nie przejdzie. Czesi uwielbiają mięso!

Nieuweoogst/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022