O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Wczesne prognozy unijnej produkcji zboża mogą napawać optymizmem

zboża

Według Komisji Europejskiej, unijna produkcja zboża może wzrosnąć o 0.9 proc. i osiągnąć poziom 98,4 mln ton. Jest to wynik powyżej pięcioletniej średniej.

Wyższe zbiory będą możliwe dzięki większemu areałowi upraw, który urósł o 1,4 proc. i wynosi 54,71 mln hektarów. Więcej posiano pszenicy miękkiej o 0,3 proc, kukurydzy na ziarno o 2,2 proc., jęczmienia o ponad 5 proc. i innych zbóż o prawie 11 proc. Jednakże, mniej posiano pszenicy durum, pszenżyta, owsa i sorgo.

Co zasiano na terenie Unii Europejskiej?

Zbiory zboża w Unii Europejskiej zapowiadają się imponująco. Pszenicy miękkiej może zostać zebrane ponad 131 mln ton, czyli nieco powyżej ubiegłego roku i 2,9 proc. więcej od średniej. Na drugim miejscu uplasuje się kukurydza na poziomie sięgającym prawie 74 mln ton, czyli o ponad milion ton więcej niż rok temu). Jest to wynik o 6,4 proc. powyżej średniej.

Zbiory jęczmienia prognozowane są na 53,93 mln ton, czyli o 1,5 mln ton więcej niż rok temu i jeśli prognoza się sprawdzi będą o 2,1 proc. powyżej średniej.

zboża

Zasiew boża w USA w kryzysie

Według najnowszego raportu USDA o postępach i stanie amerykańskich upraw, wiosenne zasiewy zboża są mocno opóźnione z powodu zimnej pogody. Według raportu do 1 maja wysiano 14 proc. planowanego areału kukurydzy, w porównaniu do 33 proc. średniej pięcioletniej. W przypadku soi wysiano jedynie 8 proc. planowanego areału, gdzie pięcioletnia średnia wynosi ponad 13 proc. Takie samo tempo odnotowano w przypadku pszenicy jarej, gdzie wysiano 19 proc. Przy czym średnia wynosi 28 proc.

Zasiewy jęczmienia są na odpowiednim poziomie i zbliżają się do średniego tempa, czyli 36 proc.

Fatalny stan zasiewu pszenicy ozimej jest spowodowany deficytem opadów. Ostatni tydzień nie przyniósł poprawy kondycji siewów, nadal tylko 27 proc. areału zaliczono do dwóch najlepszych kategorii. Dla porównania w 2021 roku było to 48 proc. upraw.

Taka sytuacja trwa już ponad miesiąc. W kwietniu informowaliśmy, że USDA w Poniedziałek Wielkanocny opublikował raport, z którego wynika, że zasiewy kukurydzy i soi wynoszą 4 proc. areału. Rok temu było to już 7 proc. Średnio o tej porze roku zasianych kukurydzą pól jest już około 6–7 proc.

Czytaj również: Światowe ceny zbóż pozostają na poziomie 400 EUR

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023