Talk icon

Informacje

05-06-2021

Autor: Tomasz Racki

Warzywa dyniowate – jak je uprawiać i wykorzystywać?

Warzywa dyniowate

Warzywa dyniowate polecane są przez dietetyków, ponieważ stanowią bogate źródło witamin i składników mineralnych. Najczęściej uprawianymi odmianami w przydomowych ogródkach są ogórki, dynie, cukinie natomiast rzadziej, zwłaszcza w naszej strefie geograficznej, są arbuzy, patisony i melony. Jednakże należy pamiętać by zapewnić im odpowiednie warunku do wzrostu, tj. odpowiednie nasłonecznienie i nawilżenie.

Warzywa dyniowate – wymagania uprawne

Dynie wykorzystywane są praktycznie w całości – z miąższu robi się zupy lub ciasta, potrawy obiadowe i marynaty, suszone pestki stanowią zdrową przekąskę, a surowe przetwarza się na olej. Jest najdłużej uprawianym warzywem dyniowatym na rynku. Nieco później zaczęto wprowadzać do domowych ogródków również: ogórki, cukinię, patisony, dynie makaronową, arbuzy oraz melony. Warzywa dyniowate to bardzo wymagające rośliny co do uprawy. Uwielbiają ciepło i słońce. Optymalna temperatura wynosi od 20 do 25 oC.warzywa dyniowate 345

Dlatego najlepiej rozsady wysadzać kiedy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków, tj. druga połowa maja. Jedynie cukinie lub patisony można uprawiać z siewu wprost do gruntu. Gleba pod dyniowate warzywa powinna być bogata w składniki mineralne, stale lekko wilgotna oraz wykazywać właściwości próchnicze. Najlepiej by pole, na którym uprawiamy powyższe odmiany było odsłonięte od wiatru i odleżało rok po nawożeniu obornikiem lub kompostem. Susza powoduje u tych roślin więdnięcie i karlenie. Idealnie sprawdza się ściółkowanie podłoża, gdyż zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby oraz ogranicza wzrost chwastów zatrzymując jednocześnie ciepło. Niektóre odmiany warzyw dyniowatych o wiele lepiej rosną pod przykryciem stąd wskazane jest ich sztuczne osłanianie zwłaszcza jeżeli mowa jest o ogórkach lub arbuzie i melonie.

Czytaj także: Deszczówka, czyli pieniądze spadające z nieba

Warzywa dyniowate – jak można je wykorzystać?

Wszystkie Warzywa dyniowate są mało kaloryczne, tj. od 15 do 30 kcal w 100g. z czego najbardziej kaloryczny jest arbuz i melon. Większość tych warzyw składa się z wody wykazującej duże właściwości witaminowe, przede wszystkim z grupy A, C i B oraz minerały – potas, sód, wapń, żelazo, fosfor, cynk i magnez. Idealnie gaszą pragnienie, stanowią składniki sałatek, deserów i napojów, a także dań obiadowych. Sprawdzają się jako marynaty oraz dżemy. Ogórki uwielbiane są przez miłośników kosmetologii naturalnej, gdyż wpływają prawidłowo na wygląd skóry i rozjaśniają przebarwienia. Na uwagę zasługuje fakt, że warzywa o pomarańczowej barwie dostarczają dodatkowo cennego dla oczu i skóry beta-karotenu, a te czerwone likopenu. Warzywa te ponadto odkwaszają organizm z toksyn.

cbr/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2022