O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-01-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Warzywa cebulowe – jak zapewnić im odpowiednie warunki klimatyczne

Warzywa cebulowe

Warzywa cebulowe wymagają odpowiednich warunków klimatycznych. W Polsce są mniej i bardziej sprzyjające im rejony. Jednak do najbardziej korzystnych, biorąc pod uwagę klimat dla upraw cebuli, są m.in. takie województwa jak: łódzkie, mazowieckie, lubelskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.

Jak długość dnia wpływa na warzywa cebulowe?

Warzywa cebulowe i ich rozwój są bezpośrednio uzależnione od długości dnia. Podczas krótkiego dnia roślina nie jest w sranie wytworzyć zgrubień, tylko liście. W Polsce najczęściej uprawia się odmiany dnia długiego, które przy długości dnia wynoszącej ok. 15-16 godzin, tworzą charakterystyczne zgrubienia. Najbardziej korzystną temperaturą dla cebuli w okresie jej intensywnego wzrostu szczypioru jest ok. 12-15 C. Natomiast w okresie formowania cebul temperatura otoczenia powinna osiągać około 20 oC.

Czytaj także: Pomidory – jak skutecznie chronić je przed szkodnikami?

Warzywa cebulowe – jaka gleba sprzyja wzrostowi roślin, a na jakiej lepiej ich nie uprawiać?

Warzywa cebulowe najlepiej wzrastają na glebach żyznych,Warzywa cebulowe 2 charakteryzujących się wysoką zawartością próchnicy oraz tych, które w dobrze zatrzymują wodę w glebie. Nie powinno się uprawiać cebuli na glebach, które mają tendencję do zaskorupiania się, są podmokłe lub mają klasę bonitacyjną niższą niż IV a. Gleby lekkie, kamieniste i piaszczyste mogą spowodować pojawienie się problemu ze wzrostem roślin, zaś na glebach ciężkich i ilastych – głównie w przypadku pora – mogą pojawić się problemy ze zbiorem.

Odpowiednie przygotowanie stanowiska, a warzywa cebulowe – płodozmian kluczowym działaniem

Podstawową zasadą ekologicznej uprawy warzyw cebulowych jest zastosowanie odpowiedniego płodozmianu. Warzywa cebulowe charakteryzują się niską odpornością na choroby odglebowe m.in. zgniliznę i fuzariozę, dlatego też kluczowym działaniem jest zastosowanie co najmniej czteroletniego zmianowania. Efektem nie przestrzegania płodozmianu w przypadku cebuli może być obniżenie się plonu nawet o 30%. Zazwyczaj plon cebuli w gospodarstwach ekologicznych osiąga około 30 t, dlatego też wszelkie zaniedbania prowadzące do obniżenia plonowania skutkują wysokimi stratami ekonomicznymi.

Warzywa cebulowe, a odpowiedni przedplon

Warzywa cebulowe nie powinny być uprawiane w pierwszym roku po zastosowaniu obornika, ponieważ lubią gleby o wysokiej zawartości próchnicy. Warto pamiętać o tym, żeby uprawiać je po roślinach, które wcześnie schodzą z pola oraz po tych, które nie zostały zaatakowane przez niszczyka zjadliwego. Nie powinno uprawiać się cebuli po lucernie, koniczynie, selerze, pietruszce czy ziemniakach. Natomiast wskazanymi przedplonami są m.in. warzywa kapustne, fasola, peluszka, groch i ogórki. Por zazwyczaj rośnie w odpowiedni sposób po roślinahc, które uprawiane były na nawozach organicznych – kapustne, dyniowate, seler, pomidory i zboża. Nie powinien być jednak uprawiany po innych warzywach cebulowych.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023