O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Warszawskie ZOO rozpoczyna zbiórkę żołędzi i orzechów laskowych

Warszawskie ZOO

W sobotę, 24 września warszawskie ZOO rozpoczyna akcję zbierania orzechów i żołędzi dla zwierząt. Zbiórka ma charakter charytatywny i edukacyjny.

Zebrane żołędzie i orzechy posłużą jako urozmaicenie żywienia m.in. dla: żubrów, jeleni sika, antylop, żyraf, małp i ursona, dlatego powinny być suche, zdrowe, bez zanieczyszczeń i bez owadów w środku. Zoo zbiera żołędzie i orzechy od ponad 40 lat. Dawniej zbiórka miała charakter raczej lokalny – warszawiacy w trosce o zwierzęta przynosili dary jesieni do zoo, a akcja trwała od końca lata aż do zimy.

Warszawskie ZOO rozpoczyna zbiórkę

W tym roku akcja różni się od tych z poprzednich lat. Nie jest bowiem prowadzona zbiórka orzechów włoskich – warszawskie ZOO ma ich wystarczający zapas.

,,Przyjmowane są jedynie żołędzie i orzechy laskowe. Kasztanów zwierzęta nie jedzą, więc zoo ich wcale nie zbiera i nie zbierało. Natomiast orzechy włoskie ZOO ma w ilościach wystarczających na całoroczny zapas" – przekazał ogród zoologiczny.

Poinformował również, że zbiórka ma charakter charytatywny i edukacyjny – za dary nie są wydawane vouchery ani darmowe wejściówki do warszawskiego zoo.

,,Obdarowane zwierzaki będą zachwycone, a ich opiekunowie bardzo wdzięczni" – dodało zoo.

Żołędzie i laskowe orzechy można dostarczać do warszawskiego zoo od poniedziałku do niedzieli, w godzinach 7 – 19, przy wejściach od strony ul. Ratuszowej i Mostu Gdańskiego.

Zebrane żołędzie i orzechy posłużą jako urozmaicenie żywienia m.in. dla: żubrów, jeleni sika, antylop, żyraf, małp i ursona, dlatego powinny być suche, zdrowe, bez zanieczyszczeń i bez owadów w środku. Spleśniałe, zgniłe albo zanieczyszczonych ziemią mogłyby zaszkodzić zwierzętom i zepsuć resztę zbiorów!

warszawskie zoo

Akcja charytatywna

ZOO zbiera żołędzie i orzechy od ponad 40 lat. Dawniej zbiórka miała charakter raczej lokalny – warszawiacy w trosce o zwierzęta przynosili dary jesieni do zoo, a akcja trwała od końca lata aż do zimy. Za torbę żołędzi lub orzechów można było nieodpłatnie odwiedzić ZOO.

,,Z biegiem czasu i rozwojem mediów społecznościowych informacja o zbiórce docierała do szerszego grona odbiorców, którzy wręcz zasypywali zoo żołędziami i chętnie korzystali z wejściówek traktując całą akcję jak kolejną kampanię marketingową" – zaznaczył ogród zoologiczny.

,,Dlatego warszawskie zoo w 2019 r. postanowiło zrezygnować z darmowych wejściówek i nie zawiodło się na darczyńcach" – dodało.

Warszawskie ZOO przypomina, by podczas zbierania żołędzi, zostawiać ich część pod drzewami dla dzikich mieszkańców okolicy. Z żołędzi i orzechów korzystają również zwierzęta żyjące wokół nas. Żołędzie są przysmakiem sójek, wiewiórki też je zjadają, a dla jeleni, dzików i saren jesienny wysyp żołędzi to czas prawdziwej uczty. Zwierzęta w zoo mają zapewniony pokarm przez cały rok, a ofiarowane żołędzie są dla nich choć wspaniałym – jednak tylko urozmaiceniem. Natomiast żyjące w naszych lasach i parkach zwierzęta muszą poszukiwać sobie żywności same.

Czytaj też: Łódzkie i warszawskie zoo na pomoc ukraińskim zwierzętom

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023