Talk icon

Informacje

28-07-2022

Autor: Karol Pepliński

W stołecznym zoo urodziła się alpaka. Warszawiacy wybiorą jej imię

alpaka

W warszawskim ogrodzie zoologicznym urodziła się mała alpaka. Samczyk ma już 18 dni i nastał czas, żeby poszukać mu imienia. Musi zaczynać się na literę "N".

Propozycje imienia dla samczyka alpaki można przedstawiać w komentarzach pod postem na profilu zoo. Opiekunowie alpak w przyszłym tygodniu wybiorą cztery imiona.  Następnie propozycje zostaną przedstawione warszawiakom, którzy wybiorą, które 2 z 4 wybranych imion znajdą się w finale. Ostateczne głosowanie odbędzie się w relacjach na Instagramie i Facebooku, imię małej alpaki będzie znane pod koniec przyszłego tygodnia.

Mała alpaka jest już na świecie

Radosną wiadomość warszawskie zoo przekazało na swoim profilu na Facebooku. Zamieściło zdjęcie uroczej, brązowej alpaki. Jego mama nazywa się Guanita, a tata Tofik. Nowo narodzona alpaka też potrzebuje imienia i musi się ono zaczynać na literę ”N”. Propozycje imienia można przedstawiać w komentarzach na FB. Później Warszawiacy będą głosować na wybrane cztery propozycje.

 

Witam Was 🦙👶! Urodziłem się 4 lipca w Warszawskim ZOO 💚. Cześć, cześć, 18 dzień jestem już w Warszawskim ZOO....

Posted by Warszawskie ZOO on Wednesday, July 27, 2022

Alpaki należą do rzędu ssaków parzystokopytnych, rodziny wielbłądowatych. Pochodzą z Ameryki Południowej i nie występują w stanie dzikim. Hoduje się je w Andach. Alpaki są mniejsze od lam, osiągają 128–151 cm długości, przy wysokości w kłębie 80–100 cm i masie ciała 55–85 kg. Hodowane są na mięso i w celu pozyskania wełny.

Ciekawostką jest, że alpaki mają trzy żołądki oraz trzy powieki. Trzecia powieka, tzw. migotka, porusza się w poziomie, od spojówki na zewnątrz oka. Oprócz trzeciej powieki, alpaki mają w obu gałkach ocznych poziome przesłony, na górze i na dole oka, wyglądające jak grzebień. Pełni on funkcję ochronną oka przed silnym działaniem wysokogórskiego słońca. Jeśli nasłonecznienie jest bardzo silne, grzebień górny i dolny łączą się ze sobą.

Dzięki łagodnemu usposobieniu alpaki świetnie wykorzystuje się do terapii tzw. alpakoterapią. Od 2012 roku istnieje Polski Związek Hodowców Alpak (PZHA).

alpaka

Czytaj też: Ile kosztuje alpaka? Jakie czynniki wpływają na cenę?

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023