O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-07-2022

Autor: Emilia Gromczak

W poniedziałek ceny gazu z mocną obniżką w holenderskim hubie TFF

ceny gazu

W poniedziałek rano spadają ceny gazu w holenderskim hubie TTF. Dostawy w sierpniu tanieją o 7 proc., do 163 euro za MWh.

Według najnowszych informacji w holenderskim hubie TTF w poniedziałek gaz ziemny potaniał. Dostawy w sierpniu tanieją o 7 proc., do 163 euro za MW. Natomiast kontrakty z dostawą we wrześniu zniżkują o 6,5 proc., do 165 euro za MW. W poniedziałek rozpoczęło się również stopniowe wyłączanie gazociągu Nord Stream 1.

Ceny gazu w dół

W holenderskim hubie TTF ceny gazu ziemnego w poniedziałek mocno spadają. Dostawy w sierpniu tanieją o 7 proc., do 163 euro za MW. Natomiast kontrakty z dostawą we wrześniu zniżkują o 6,5 proc., do 165 euro za MW.

Ceny gazu z dostawą w kwietniu wyceniane były po 152 euro za MWh. Majowe kontrakty wyceniane były poniżej 150 euro za MWh.Podobne spadki zanotowały kontrakty z dostawami w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. Wszystkie są już wyceniane poniżej 150 euro za MWh.

Ukraiński operator przesyłowy GTSOU informował w marcu, że pomimo działań wojennych w Ukrainie i ataków rosyjskich wojsk, nie ma zakłóceń w tranzycie rosyjskiego gazu na zachód ukraińskim systemem, przesył następuje zgodnie z zapotrzebowaniem.

ceny gazu lipiec

Wygaszanie działania gazociągu Nord Stream 1

Spadek ceny gazu ziemnego to nie jedyna poniedziałkowa informacja. Dziś rozpoczęło się również stopniowe wyłączanie gazociągu Nord Stream 1, którym rosyjski gaz płynie do Niemiec. Od godz. 6 rano przepływ gazu jest zmniejszany w celu przeprowadzenia zapowiadanych od dawna prac konserwacyjnych - powiedział agencji dpa rzecznik spółki Nord Stream AG.

Jak przekazała spółka eksploatacyjna, prace remontowe potrwają do 21 lipca. W ciągu tych 10 dni gaz nie będzie przesyłany rurociągiem do Niemiec.

Niemcy obawiają się, że prace serwisowe mogą stać się pretekstem do dalszego zmniejszenia przez Rosję dostaw gazu lub całkowitego ich wstrzymania. W weekend poinformowano, że Kanada zwróci Niemcom serwisowaną u siebie turbinę dla gazociągu Nord Stream 1, czyniąc w ten sposób wyjątek od nałożonych wcześniej na Rosję sankcji.

Sprawdź też: Parlament Europejski uznał atom i gaz za "zielone" źródła energii

PAP/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023