Talk icon

Informacje

14-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

W najzimniejszym miejscu Finlandii powstał nowy park narodowy

park narodowy

Nowy park narodowy w Laponii cechuje się ustronnością i spokojem. Można tam zobaczyć nie tylko pozostałości po lodowcach, ale także bogatą faunę.

Wzgórza, potoki i wąwozy, wyżłobione ok. 10 tys. lat temu przez lodowiec – oraz dziewiczy las, zamieszkały przez niedźwiedzia i dający schronienie około 150 gatunkom ptaków. Letnie białe noce i jesienne zorze polarne – tak przedstawiany jest nowy Park Narodowy w Salla we wschodniej części Laponii, „z dala od wszystkiego”, 41. na liście fińskich parków.

Park w gminie walczącej z ociepleniem klimatu

"Na uroczyste oficjalne otwarcie parku w ostatni weekend przybyło ok. 1,5 tys. osób" – poinformowano w komunikacie Zarządu Fińskich Lasów.

Park narodowy znajduje się w gminie Salla (ok. 1000 km od Helsinek), zamieszkałej przez ok. 3,5 tys. osób. Rejon, tuż przy granicy z Rosją, określany jest jako najzimniejsze miejsce w Finlandii. Zimą temperatura spada tu nawet poniżej -40 stopni. Latem średnia temperatura to nieco powyżej 11 stopni. O wiosce zrobiło się głośno dwa lata temu, gdy jej władze – w ramach walki z ociepleniem klimatu i kampanii promocyjnej zgłosiły się do organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2032 r.

Badania naukowe prowadzone na obszarze parku koncentrują się m.in. na formacjach geologicznych, m.in. jeziorze polodowcowym, czy długiej – liczącej ok. 20 km – dolinie powstałej na skutek trzęsienia ziemi i erozji lodowca. W rejonie są także wapienne gleby, puszczański i reliktowy las oraz zanikające gatunki roślinności.

Grzbiety wzgórz porastają 200-letnie świerki, a na ziemi spoczywają powalone gnijące pnie drzew. Stałymi mieszkańcami tego pustkowia są niedźwiedzie czy orły. W Salla spotykają się zarówno północne, południowe jak i wschodnie gatunki ptaków. Według spisu z 2021 r. najliczniej reprezentowane były wróblowe, w tym przede wszystkim zięba jer, czy piecuszek. Spotkać można także sikorkę północną, sójkę syberyjską czy dzięcioła trójpalczastego.

Park narodowy

Park narodowy dobrym miejscem do spędzania czasu wolnego

Od strony krajoznawczej – jak przedstawiają lokalne prospekty informacyjne – nowy park narodowy jest dobrym miejscem do spędzenia wolnego czasu dla doświadczonych turystów, rowerzystów górskich, a także spacerowiczów. Zimą może być również rajem dla wędrowców na nartach. Powierzchnia parku liczy blisko 100 km kwadratowych, a szlaki prowadzą przez wielowiekowe lasy, doliny i pasma grzbietowe oraz wokół stawów z krystalicznie czystymi wodami. Z najwyższego szczytu – Świętej Góry (477 m), podziwiać można również wzgórza Rosji, będące częścią największego w Europie pustkowia.

Do parku dostać się można transportem publicznym. Z Helsinek odjeżdża nocny pociąg do Kemijarvi. Stamtąd w stronę centrum turystycznego w Salla należy przesiąść się do autobusu. W składzie pociągu są też wagony z platformami na samochody pasażerów. Najbliższe lotniska są w Kuusamo (ok. 112 km) oraz Rovaniemi (ok. 150 km od Salla).

W 5,5 mln Finlandii parki narodowe oraz inne obszary przyrodnicze stały się rekordowo popularne w czasie pandemii koronawirusa. W latach 2020–2021 odwiedziło je o 25 procent więcej osób niż przed epidemią.

Czytaj również: Ruszyło głosowanie internetowe na tegoroczne Drzewo Roku

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023