O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-08-2022

Autor: Świat Rolnika

W łódzkim Orientarium urodziły się trzy kotoniedźwiedzie

kotoniedźwiedzie

Trzy kotoniedźwiedzie, inaczej zwane binturongami orientalnymi, przyszły na świat w Orientarium w Łodzi. Zwierzęta te są gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Pierwsze dni życia maluchy spędzają ze swoimi rodzicami, na zapleczu wybiegu, dlatego nie wiadomo jeszcze, jaka jest płeć nowych mieszkańców łódzkiego zoo. "Na razie chcemy, żeby binturongi oswoiły się w nowym otoczeniu i spokojnie spędziły pierwsze tygodnie z rodzicami. Jak nieco podrosną, lekarze weterynarii sprawdzą wagę i płeć zwierzaków" – zapowiedział Tomasz Jóźwik z Orientarium w Łodzi.

Kotoniedźwiedzie przyszły na świat w Orientarium 

Binturongi potocznie nazywane są kotoniedźwiedziami. Gatunek ten występuje naturalnie m.in. we wschodnim Nepalu, północno-wschodnich Indiach, Bhutanie, Bangladeszu, południowo-wschodniej Azji czy w Indonezji. Zwierzęta żyją w niewielkich grupach rodzinnych. Przebywają głównie na drzewach, a aktywne są zwłaszcza nocą. Ich długość życia wynosi około 18 lat. Ciąża u samicy trwa około 90 dni. Zwykle rodzi się dwoje lub troje młodych. Binturongi są wszystkożerne, ale preferują dietę roślinną.

Zwierzę ma chwytny ogon, który stanowi niemal połowę długości ciała; dzięki niemu binturong wspina się na drzewa, a czasem zwisa z gałęzi. Inną cechą charakterystyczną jest trwale zrośnięty trzeci i czwarty palec w tylnych kończynach.

Co ciekawe, badania potwierdziły, że ślina binturongów ma wyjątkowe zdolności odkażające. Po zaaplikowaniu jej na ranę znacznie przyspiesza się proces gojenia.

Rodzicami trzech nowo narodzonych kotoniedźwiedzi są Amalka i Mai. Nie były to pierwsze narodziny zwierząt tego gatunku – w 2019 roku w zoo w Łodzi na świat przyszła Koralina – pierwszy binturong urodzony w Polsce.

Wcześniej zwierzątka mieszkały w "Małpim Gaju" w zoo, a po tegorocznym otwarciu Orientarium przeniosły się na komfortowy wybieg w strefie zwanej Wyspami Sundajskimi – dzielą go z myszojeleniem. Kotoniedźwiedzie są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Dzięki hodowli binturongów Orientarium w Łodzi przyczynia się do przetrwania tego gatunku w naturze.

kotoniedźwiedzie

Czytaj też: Sama słodycz! W Orientarium przyszły na świat wyderki orientalne

PAP/fot. fb ZOO Łódź

swiatrolnika.info 2023