O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-05-2022

Autor: Świat Rolnika

W Legnicy powstanie fabryka produkująca nanosatelity

nanosatelity

40 mln zł to szacowany koszt uruchomienia produkującej nanosatelity fabryki SatRev, która ma powstać na terenach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE). 

Według założeń zakład powstanie w Legnicy w 18 miesięcy. Prezes SatRev Grzegorz Zwoliński podkreślił podczas konferencji prasowej, że jedną z odpowiedzi na współczesne światowe problemy jest „demokratyzacja kosmosu”. Prezes LSSE Przemysław Bożek podkreślił, że legnicka strefa jest miejscem nie tylko dla wielkich, międzynarodowych koncernów, ale też rodzimych firm, które chcą się rozwijać.

Nanosatelity produkowane przez polski start-up

W środę w siedzibie SatRev w kompleksie Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii na wrocławskich Stabłowicach podpisano list intencyjny ws. budowy fabryki nanosatelitów. Zakład ma powstać w pobliżu dawnego lotniska w Legnicy, na obszarach inwestycyjnych LSSE, w przygotowanych przez strefę halach.

SatRev to polski start-up, który specjalizuje się w projektowaniu, produkcji oraz eksploatacji satelitów do obserwacji Ziemi w czasie rzeczywistym.

Prezes SatRev Grzegorz Zwoliński podkreślił podczas konferencji prasowej, że jedną z odpowiedzi na współczesne światowe problemy jest „demokratyzacja kosmosu”.

„Takie firmy jak nasza mogą współzawodniczyć z największymi potęgami w podboju kosmosu (...) – dostarczamy produkty do monitoringu świata; nasze satelity mogą być wykorzystywane w rolnictwie, monitoringu aktywności energetycznej, obronności, wywiadu, logistyki czy (...) środowiska” – mówił Zwoliński.

Dodał, że celem SatRev jest wyprodukowanie odpowiedniej konstelacji obserwacyjnej, która mogłaby dostarczać informacje w czasie rzeczywistym. „Będziemy mogli obrazować cały glob przez 365 dni w roku, w czasie rzeczywistym” – mówił Zwoliński. Dodał, że do tej pory polska firma wysłała w przestrzeń 11 satelitów.

nanosatelity

Fabryka powstanie w 2025 roku 

Fabryka, która ma powstać w Legnicy, w 2025 r. będzie mogła produkować dwie satelity dziennie. Według Zwolińskiego na świecie jest obecnie około 10 firm, które produkują satelity na tak dużą skalę. Zakład SatRev ma być pierwszą taką fabryką w Polsce.

Zwoliński powiedział, że szacowany koszt budowy fabryki to około 20 mln zł, a kolejne 20 mln zł będzie potrzebne na wyposażenie. Zakład może powstać w ciągu 18 miesięcy. „Na początku będziemy tam produkować mniejsze satelity, ale w przyszłości myślimy też o dużych i średnich” – mówił szef SatRev.

Prezes LSSE Przemysław Bożek podkreślił, że legnicka strefa jest miejscem nie tylko dla wielkich, międzynarodowych koncernów, ale też rodzimych firm, które chcą się rozwijać.

„Teraz otwieramy się na nowe technologie, a nawet na kosmiczne przedsięwzięcie. Wspieramy polską innowacyjną myśl techniczną i to dosłownie. Preferencyjne ulgi podatkowe oferowane przez nas są “szyte na miarę” i to przyciąga biznes, również start-upy” – powiedział Bożek.

Czytaj też: Satelity z Polski wzięły udział w programie kosmicznym firmy Virgin Orbit

PAP/fot. fb SatRev, D-Orbit

 

swiatrolnika.info 2023