O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

W Kazachstanie powstaną szklarnie zajmujące kilkaset hektarów

szklarnie

W ciągu pięciu lat w Kazachstanie na powierzchni 500 hektarów powstaną szklarnie. Będzie to wyjątkowy projekt w tym kraju.

Jak poinformowała ElDala.kz służba prasowa premiera Republiki Kazachstanu, prezes holdingu rolno-przemysłowego „EKO-Kultura” Aleksander Rudakow przedstawił rządowi Kazachstanu projekt budowy kompleksu szklarniowego o powierzchni 500 hektarów w regionie Turkiestanu. Projekt inwestycyjny zakłada utworzenie ponad 8 tys. miejsc pracy. 

Ogromne szklarnie pojawią się w Kazachstanie

Szef rządu Kazachstanu Alikhan Smailov zwrócił uwagę, że szklarnie będą wyjątkowym projektem. Mają zająć 500 hektarów. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu pięciu lat. 

Smailov dodał, że kompleks rolno-przemysłowy zawsze był dla rządu najważniejszą branżą, która ma ogromny potencjał do dalszego rozwoju, biorąc pod uwagę rosnące ceny i popyt na produkty rolne. 

Projekt został przedstawiony przez prezesa holdingu rolno-przemysłowego „EKO-Kultura” Aleksandra Rudakowa. Po spotkaniu strony uzgodniły szczegółowe studium zagadnień związanych z zapewnieniem infrastruktury inżynieryjnej, dotacjami inwestycyjnymi oraz finansowaniem projektów.

Według informacji minister rolnictwa Kazachstanu Jerbol Karaszukeew zapowiedział, że koszt projektu gospodarstwa rolnego „EKO-kultura” budowy kompleksu szklarniowego w regionie Turkiestanu wyniesie 1,3 mld USD.

szklarnie pomidory

EKOkultura chce wspierać lokalnych rolników

Gospodarstwo rolno-przemysłowe „EKOkultura” działa od 2012 roku. Główną działalnością firmy jest uprawa warzyw szklarniowych z całorocznym cyklem produkcyjnym. APH obejmuje obsługę kompleksów szklarniowych w kilku regionach Rosji. W czasie przedstawiania projektu, dzięki któremu powstaną szklarnie Rudakow podkreślił, że południowy Kazachstan to doskonałe miejsce zarówno pod względem warunków klimatycznych, jak i dostępności zasobów pracy. Przy realizacji tego projektu nieprzypadkowo holding zwrócił uwagę na region Turkiestanu. Warunki pogodowe są dobre, więc zimę można bezpiecznie przejść w szklarniach foliowych. Będzie to klaster szklarniowy na 500 hektarach, w którym będą uprawine nie tylko warzywa, ale także zioła i jagody.

Prezews holdingu zapowiedział, że szkalrnie zamierzają zapewnić agronomiczne wsparcie lokalnym rolnikom, aby uzyskać większy efekt synergiczny. Ponadto powstanie centrum szkoleniowe, które będzie szkolić odpowiedni personel.

Czytaj również: Szklarnie przydomowe 2021 – poliwęglan lepszy od szkła czy foliówek

east-fruit.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023