O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

05-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

VEZG: Ceny wieprzowiny w Niemczech pozostają stabilne

ceny wieprzowiny

Notowania VEZG pozostają stabilne w tygodniu kończącym się 10 sierpnia – pomimo utrzymującej się presji ze strony ceny wieprzowiny.

Kursy wg VEZG pozostają niezmienne w nadchodzącym tygodniu. Trend w całej Europie jest wzrostowy. Na tydzień kończący się 10 sierpnia 2022 r. Stowarzyszenie Zrzeszeń Producentów Żywca i Mięsa (VEZG) ustaliło dziś cenę na niezmienionym poziomie 1,85 euro/kg trzody chlewnej. Oznacza to, że notowania są stabilne od 22 czerwca, a więc już od siódmego tygodnia.

Ceny tuczników w Niemczech

Ceny wieprzowiny, w tym tuczników ukształtowały się na poziomie 1,75 EUR za kg u lidera rynku Tönnies dla świń bez umowy w ciągu ostatnich kilku tygodni. Według związku hodowców trzody chlewnej (ISN) ceny świń zaczynają spadać. Przedział cenowy podany przez VEZG dla nowego tygodnia uboju wynosi od 1,85 do 1,90 euro/kg, a zatem ma tendencję do wzrostu.

Grupy producenckie obserwują nieznaczny wzrost popytu na wieprzowinę, gdyż zbliża się koniec wakacji w niektórych landach. Dostępna oferta mogłaby zostać sprzedana szybciej. Wskazuje na to również wynik aukcji ISN we wtorek (2 sierpnia): Około połowa oferowanych zwierząt znalazła nabywcę na aukcji i to po 1,90 euro/kg przy cenie o 2 centy wyższej niż wynik aukcji poprzednia aukcja w piątek.

W innych krajach europejskich ISN obserwuje lekką tendencję wzrostową na rynku trzody chlewnej. Notowania we Francji, Danii, Hiszpanii i Holandii nieznacznie wzrosły. W Hiszpanii intensywne upały obniżają wagę rzeźną. Według ISN dystans do linii z poprzedniego roku wynosi teraz 2,5 kg. W rezultacie holenderskie świnie są sprzedawane w Hiszpanii.

Ceny wieprzowiny

Wysokie ceny wieprzowiny

Od początku maja ceny wieprzowiny na rynku terminowym w Dalian wzrosły o 60%. Analitycy uzasadniają ten gwałtowny wzrost cen znacznie mniejszą podażą w wyniku gwałtownego zmniejszenia pogłowia trzody chlewnej.

Ceny odgrywają ważną rolę w indeksie cen konsumpcyjnych w tym kraju. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) ogłosiła, że ​​rozważa uwolnienie krajowych rezerw wieprzowiny, a także nakazuje miejscowościom wspólne uwolnienie rezerw, aby zapobiec gwałtownemu wzrostowi cen wieprzowiny. Później NDRC ogłosiła również, że współpracuje z Dalian Commodity Exchange (DCE) w celu ustabilizowania podaży i cen świń poprzez bliższą współpracę z giełdą i bardziej zsynchronizowaną regulację rynków terminowych i kasowych.

Czytaj również: Ceny skupu tuczników zanotowały symboliczne wzrosty

Agraheute/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023