Talk icon

Informacje

06-07-2022

Autor: Magdalena Podgórska

VAT na żywność wróci do normalnej stawki? Kowalczyk: „Gdy ceny się ustabilizują”

vat

„Powrót VAT na żywność do normalnej stawki musi nastąpić w momencie przynajmniej stabilizacji cen albo perspektywy obniżenia” – powiedział Henryk Kowalczyk. 

„W momencie, gdy grozi to podwyżką cen, nie należy się z zerowej stawki wycofywać” –  powiedział w środę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. W programie Tłit WP Kowalczyk był pytany, czy nie obawia się gwałtownego wzrostu cen po wygaśnięciu tarczy antyinflacyjnej, przewidującej m.in. zerową stawkę na żywność.

Co z VAT na żywność?

Wicepremier zaznaczył, że powrót VAT na żywność do normalnej stawki musi nastąpić w momencie stabilizacji cen. "Przynajmniej stabilizacji albo jakiejś perspektywy obniżenia; w momencie, gdy grozi to podwyżką, nie należałoby tego robić (wycofywać się z zerowej stawki), by nie dublować dwóch czynników, które powodują wzrost cen" – powiedział minister rolnictwa.

vat

Czy stawka może wzrosnąć?

Był też pytany, czy zakłada możliwość podwyżki podatku do 25 proc. – jak sugerował Marek Belka, eurodeputowany, b. prezes NBP, który ocenił w TVN24, że wkrótce rząd będzie musiał podnieść VAT do europejskiego maksimum – 25 proc. Kowalczyk zapewnił, że nie ma potrzeby podwyżki VAT, bo wpływy podatkowe zwiększyły się z powodu uszczelnienia. "To nam zupełnie wystarczy" – dodał wicepremier.

W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest m.in. zerowa stawka na podstawowe produkty żywnościowe, na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. W parlamencie dobiegają końca prace nad przepisami wydłużającymi działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października br.

Czytaj także: Lewiatan: Obniżka VAT do zerowej wartości to poważny problem dla przedsiębiorców

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023