O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-05-2023

Autor: Świat Rolnika

USDA: Światowa produkcja wieprzowiny zanotuje spadek w tym roku

produkcja wieprzowiny

Według prognoz USDA światowa produkcja wieprzowiny osiągnie 114,3 mln ton w tym roku. Oznacza to  spadek o 0,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Analitycy przewidują również, że światowy eksport spadnie o 0,1% w porównaniu z 2022 r., z poziomu 9,89 do 9,88 mln ton. Oczekuje się, że wolumen importu osiągnie 10,6 mln ton w 2023 r., co oznacza spadek o 3,4% w stosunku do roku poprzedniego – gdy wyniósł on 11 mln ton. 

Jak będzie kształtować się produkcja wieprzowiny na świecie?

Według prognoz USDA produkcja wieprzowiny w Unii Europejskiej będzie o 3% niższa w porównaniu z rokiem poprzednim. Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska i niższe marże zysku dla producentów ze względu na wyższe koszty surowców prawdopodobnie nadal będą hamować produkcję. 

Przewiduje się, że eksport z UE spadnie o 10% z powodu niższego eksportu do Chin, Japonii i Korei Południowej, ponieważ unijna wieprzowina traci konkurencyjność cenową z powodu wyższych kosztów surowców.

Natomiast wietnamska produkcja wzrośnie o 6% dzięki inwestycjom w przemysł i trwającej odbudowie skutków afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Również brazylijska produkcja wzrośnie o 2% rok do roku, ponieważ popyt krajowy i możliwości eksportowe pozostają silne dzięki konkurencyjnym cenom.

Oczekuje się, że chińska produkcja nieznacznie wzrośnie, ponieważ popyt konsumentów pozostaje silny.

produkcja wieprzowiny

USDA prognozuje wzrost eksportu z Chin

Według prognoz eksport wieprzowiny do Kanady spadnie o 4% rok do roku. Oczekuje się, że zamknięcie rzeźni i stosunkowo wysokie ceny pasz wywrą presję na kanadyjską produkcję wieprzowiny, ograniczając dostępne dostawy eksportowe.

Jednocześnie wzrośnie eksport z Chin, ponieważ rozluźnienie kontroli granicznych w Japonii i Hongkongu pobudzi popyt ze strony sektora hotelarskiego, restauracyjnego i instytucjonalnego na przetworzone produkty wieprzowe z Chin.

Dodatkowo produkcja wieprzowiny w USA wzrośnie o 1% rok do roku, ponieważ stosunkowo silny wzrost uboju w pierwszym kwartale spowalnia w ciągu roku. Przewiduje się, że eksport z USA nieznacznie wzrośnie w 2023 r., z niewielkimi wzrostami do Chin, Japonii i Korei Południowej ze względu na zwiększoną konkurencyjność USA i zmniejszony eksport z Unii Europejskiej. 

Zobacz także: ASF odpuszcza? W 2022 roku odnotowano spadek ognisk wirusa

fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023