Talk icon

Informacje

14-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

USDA: Kukurydza zyskuje w najnowszej prognozie. Wzrosną zapasy?

Kukurydza

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poinformował, że kukurydza będzie w większej ilości składowana niż pierwotnie zakładano.

Wzrost starych zapasów ma również skalę globalną i oznacza, że ​​początkowe zapasy ziarna są wyższe  w sezonie 2022/23. USDA podniosło swoje szacunki  zapasów kukurydzy w USA na koniec sezonu do 1,186 mld ton (bez zmian od czerwca) i łączne zużycie na poziomie 1,185 mld ton (-1 mln ton - m/m).

Szacunki dotyczące kukurydzy

Prognozowana produkcja kukurydzy na lipiec oznacza niższe roczne zbiory o 32 mln ton (-2,6 proc). Zapasy na koniec nowej kampanii wyniosą 312,9 mln ton w porównaniu do 310,5 mln ton oczekiwanych w czerwcu i 312,3 mln ton na koniec kampanii 2021/22. Prognoza zbiorów kukurydzy w UE została nieznacznie obniżona o  0,3 mln ton do 68 mln ton, a import utrzymał się na stabilnym poziomie 16 mln ton. W ubiegłym roku produkcja w UE wyniosła 70,5 mln ton, a import 16 mln ton.

Warto przypomnieć, że w ostatnim czasie czołowa kukurydza w USA (wrzesień) straciła 36 centów na CBOT przy 600 centach za buszel. Nasiona soi spadły o 52 centy do 1469 centów za buszel. Czołowe ceny rzepaku w Kanadzie spadły z 29 do 837 dolarów za tonę.

Kukurydza zamiast węgla?

Tymczasem, po drugiej stronie Atlantyku ze względu na blokadę portów i brak możliwości sprzedaży, kukurydza może zostać spalona, rozważają to niektóre ukraińskie firmy. „Rolnicy dość świadomie rozważają tę opcję z ziarnem kukurydzy. Zebrano go, osuszono i załadowano do wind w zeszłym roku. W tym roku nowe żniwa zboża ruszą za dwa miesiące, a nie ma gdzie go przechowywać, bo prawie wszystkie elewatory są pełne niesprzedanego zboża” – czytamy w oświadczeniu.

Zwraca się uwagę, że ta opcja jest rozważana na farmie Baryshivska Zernova Kompaniya, która ma problemy ze sprzedażą do 20 mln ton kukurydzy w żniwach 2021 roku.

Według dyrektora handlowego Taira Musaeva, rolnicy będą mieli dwie decyzje. Pierwszym z nich jest pozostawienie kukurydzy na polu do lepszych czasów, na przykład do marca-kwietnia. Ale z zimowego przechowywania u nasady zmienia się skład chemiczny ziarna kukurydzy. Pojawiają się w nim aflatoksyny. Druga metoda może częściowo rozwiązać problemy energetyczne.

Czytaj również: Ukraińska kukurydza znalazła się w spadkowym trendzie popytu

E-wgt.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023