Talk icon

Informacje

19-08-2022

Autor: Karol Pepliński

USA kupi ukraińskie zboże. Pszenica trafi do biednych krajów

Pszenica

USA przekażą Światowemu Programowi Żywnościowemu ONZ aż 68 milionów dolarów na zakup ukraińskiej pszenicy. Pszenica do najbardziej narażonych głodem krajów.

Ukraina przewiduje, że w tym roku zbierze około 20 milionów ton pszenicy, czyli trzy razy więcej niż konsumuje w ciągu roku. Władze Ukrainy zapewniły, że jeśli korytarz zbożowy pozostanie niezagrożony, Ukraina wyeksportuje całe zapasy swojego zboża.

Pszenica trafi do krajów zagrożonych głodem

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken poinformował na Twitterze, że USA przekażą Światowemu Programowi Żywnościowemu ONZ aż 68 milionów dolarów na zakup ukraińskiej pszenicy. Pszenica trafi do krajów zagrożonych głodem.

„Stany Zjednoczone wniosą 68 milionów dolarów do Światowego Programu Żywnościowego na zakup ukraińskiej pszenicy, aby przezwyciężyć ostry światowy kryzys żywnościowy. Zobowiązujemy się do utrzymania globalnego bezpieczeństwa żywnościowego dla najsłabszych i wzywamy wszystkie kraje do pójścia w ich ślady” – napisał na Twitterze sekretarz stanu USA Anthony Blinken.

Ukraina przewiduje, że w tym roku zbierze około 20 milionów ton pszenicy, czyli trzy razy więcej niż konsumuje w ciągu roku.

„Możemy już śmiało powiedzieć, że jeśli sytuacja wojenna się nie pogorszy, Ukraińcy będą mieli więcej niż wystarczającą ilość wysokiej jakości pszenicy do spożycia. I będziemy eksportować wszystko, co przekroczy niezbędne ilości krajowe, aby wesprzeć globalną stabilność żywnościową” – zapewnił wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Markiyan Dmytrasevich.

pszenica

Czytaj też: Eksport pszenicy z Ukrainy w górę. USDA zwiększa prognozy

agroportal.ua/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022