Talk icon

Informacje

26-08-2022

Autor: Jacek Podgórski

Urodziły się dwa lamparty arabskie. To skrajnie zagrożony gatunek

lamparty arabskie

Dwa lamparty arabskie urodziły się w specjalnym ośrodku w Arabii Saudyjskiej. Dziś na świecie żyje zaledwie około 200 osobników tego gatunku. 

„Dwie samice lamparta arabskiego urodziły się w ośrodku badawczym w Arabii Saudyjskiej” – poinformował w sobotę portal dziennika "Arab News", cytując komunikat władz kraju. Lampart arabski jest sklasyfikowany na Czerwonej Liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako gatunek "krytycznie zagrożony".

Dwa nowe lamparty arabskie

Królewska Komisja (RCU) odpowiedzialna za ochronę gatunku ogłosiła narodziny dwóch lamparciątek i zaprezentowała na Twitterze filmik z ich zabawy w Centrum Badań Dzikiej Przyrody im. księcia Sauda al-Fajsala.

Siedlisko lamparta, które dawniej obejmowało Półwysep Arabski i tereny Syrii, Jordanii, Libanu oraz Izraela, jest obecnie ograniczone do trzech krajów: Arabii Saudyjskiej, Omanu i Jemenu. Liczebność lampartów arabskich na wolności szacuje się na mniej niż 200 osobników.

„Czynnikiem narażającym lamparty arabskie na niebezpieczeństwo jest fakt, że prowadzą one samotniczy tryb życia; żyją w pojedynkę i łączą się w pary zimą, okres ciąży wynosi 100 dni, a samica lamparta arabskiego rodzi rocznie od jednego do dwóch młodych” – wyjaśnia "Arab News". Ponadto żyjące na wolności lamparty są narażone na utratę siedlisk, a także zdobyczy ze względu na polowania prowadzone przez ludzi. Są również odławiane w celu nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami oraz zabijane dla ochrony zwierząt hodowlanych.

lamparty arabskie

Czytaj także: Zwierzęta w zoo mają swoje sprawdzone sposoby na upały

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2022