Talk icon

Informacje

12-11-2021

Autor: Michał Rybka

Urlop pracowników sezonowych – co należy wiedzieć?

Urlop pracowników sezonowych

Jednym z praw pracownika, jest prawo do urlopu. Urlop wypoczynkowy zależy od stażu pracy. A jak przedstawia się urlop pracowników sezonowych?

Jeżeli podwładny pracuje krócej niż 10 lat, to przysługuje mu 20 dni. Ponad 10-letni staż pracy skutkuje nabyciem praw do 25, 26 dni. Pracodawca może odwołać urlop pracownika, tylko w przypadku jeżeli będzie on naruszał tok pracy. Pracownik ma także prawo do urlopu okolicznościowego, który związany jest z takimi sytuacjami jak: śmierć członka rodziny bądź ślub.pracownicy sezonowi niemcy

Urlop pracowników sezonowych – to jeszcze musisz wiedzieć

Pracownik ma także prawo do specjalnych świadczeń w przypadku niezdolności do wykonywania zawodu (z reguły jest to związane z chorobą, chorobą zawodową, wypadkiem w drodze do pracy lub innym). Natomiast w przypadku możliwości zaistnienia choroby zawodowej, pracodawca ma obowiązek powiadomić państwowego inspektora sanitarnego oraz okręgowego inspektora pracy o tym fakcie.

Obecnie przepisy prawa pracy nie ograniczają prawa do podjęcia pracy sezonowej w czasie wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. Ta sama zasada dotyczy również osoby podejmującej zatrudnienie w czasie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego lub urlopów bezpłatnych. Rolnik nie może natomiast zatrudniać osoby przebywającej na urlopie chorobowym.

Zobacz też: Ekonomiści: Inflacja na koniec roku przekroczy poziom 7 proc.

źródła: cdr.gov.pl/ fot. pixabay/pexels

swiatrolnika.info 2023