O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-03-2020

Autor: Jacek Podgórski

Uprawy ekologiczne w Polsce

uprawy ekologiczne

Uprawy ekologiczne w Polsce zajmują co raz mniejszą powierzchnię. Takie wnioski płyną z badań Najwyższej Izby Kontroli. Spada zarówno ich powierzchnia jak i liczba producentów – wzrasta natomiast podaż.

Uprawy ekologiczne w Polsce – powierzchnia

Według badań NIK w latach 2014-2018 powierzchnia upraw ekologicznych w Polsce zmniejszyła się z 650 tysięcy do około 485 tys. hektarów. Jest oto spadek o około ¼. Najwięcej ekologicznych użytków rolnych występuje w województwach: warmińsko-mazurskim (122,4 tys. ha), zachodniopomorskim (101,2 tys. ha) oraz na Podlasiu (49,3 tys. ha). Najmniejszy areał ekologicznych upraw rolnych znajduje się natomiast w województwach: śląskim (2,8 tys. ha), opolskim (3,4 tys. ha) oraz w kujawsko-pomorskim (7,3 tys. ha).uprawy ekologiczne w polsce

Uprawy ekologiczne – Polska na tle Unii Europejskiej

Uprawy ekologiczne w Polsce notują odwrotną tendencję niż w innych państwach Unii Europejskiej. Ogólna powierzchnia ich areału we Wspólnocie wynosi 12,5 mln hektarów, co stanowi około 7% użytków rolnych UE. W naszym kraju średnia ekologicznych użytków rolnych wynosi natomiast niecałe 3,4 proc. W tym samym czasie, kiedy w Unii Europejskiej ten areał zanotował 25 proc. wzrost, w Polsce zmniejszył się on o taką samą wartość.

Uprawy ekologiczne w Polsce – wydajność produkcji wzrasta

Mimo ograniczenia areału, uprawy ekologiczne w naszym kraju notują zwyżki produkcyjne we wszystkich grupach z wyłączeniem tych, które przeznaczone są na pasze. W latach 2014-2017 o 34 proc. wzrósł wolumen produkcji ekologicznych zbóż, o 7,6% upraw sadowniczych i jagodowych tej samej kategorii, 67,5-procentowy wzrost zanotowały ekouprawy warzyw, 193,6-procentowy roślin strączkowych na suche nasiona, 230,7-procentowy roślin przemysłowych i 13,3-procentowy ziemniaków.

Uprawy ekologiczne – co raz mniej producentów, co raz większy import

Według badań NIK w latach 2014-2018 liczba producentów ekologicznych spadła w Polsce z 25,5 tys. do 20,5 tys. W badanym okresie dwukrotnie wzrosła natomiast liczba przetwórni (do ponad 900), oc jednak nie przełożyło się na wzrost skupu produktów ekologicznych. Uprawy ekologiczne cierpią przede wszystkim z powodu niespotykanej dotąd dynamiki wzrostu importu. W roku 2014 wynosił on 4,5 mln ton, by w cztery lata potroić swoją wartość do aż 14 mln ton.

Uprawy ekologiczne – plan ministerstwa rolnictwa

W 2014 roku MRiRW przyjęło Ramowy Plan Działań dla Żywności i Rolnictwa Ekologicznego w Polsce na lata 2014-2020, którego celem jest zapewnienie progresu krajowemu rynkowi żywności ekologicznej. Plan zakładał wzrost sektora o średnio 15 proc. rocznie – dziś już wiadomo, że tendencja jest odwrotna.

Uprawy ekologiczne – założenia planu ministerstwa rolnictwa

Uprawy ekologiczne i ekohodowla miały rozwijać się dzięki realizacji siedmiu szczegółowych założeń. Mowa tu o wzroście produkcji, rozwoju przetwórstwa, umocnieniu marketingu i znalezienia nowych strumieni sprzedażowych, edukacji, spółdzielczości i innych formach współpracy między producentami, pomocy sektora państwowego i wprowadzeniu wyśrubowanych systemów certyfikacji. Okazuje się jednak, że rynek nie radzi sobie z nadmiarem biurokracji, która ma być główną barierą dla rozwoju sektora. W latach 2014-2017 aż siedmiokrotnie zmienianie były bowiem zasady pomocy dla rolników zajmujących się tym typem produkcji.

NIK/redakcja/jp/Fot. Pixabay/ Fot. wewnętrzna NIK

swiatrolnika.info 2023