O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Uprawa pieczarek w domu. Tych zasad nie możesz pominąć

uprawa pieczarek

Uprawa pieczarek jest prowadzona w dwóch cyklach: wiosennym (początek grudnia/stycznia) oraz jesiennym (początek sierpnia).

Pieczarki możemy uprawiać samodzielnie w domu. Musimy jednak przestrzegać kilka zasad. W celu rozpoczęcia musimy zaopatrzyć się przede wszystkim w podłoże. Możemy zamówić gotowy zestaw, który ma już zaszczepioną grzybnię lub przygotować go samodzielnie. Uprawę zaczynamy w okresie wiosennym lub jesiennym.

Uprawa pieczarek w domu

Jeśli decydujemy się na uprawę pieczarek w domu, to trzeba najpierw zdecydować się na termin rozpoczęcia. Uprawa pieczarek może jest prowadzona w dwóch cyklach w ciągu roku: wiosennym (rozpoczynanym w grudniu bądź styczniu) i jesiennym (rozpoczynanym w sierpniu). W halach wyposażonych w klimatyzację produkcję pieczarek można prowadzić przez cały rok, w 4-8 cyklach.

Gdy już określimy termin, potrzebne jest podłoże. Możemy zamówić gotowy zestaw, który ma już zaszczepioną grzybnię, ale możemy przygotować również podłoże samodzielnie, ale będzie to pracochłonne. 

uprawa pieczarek w domu

Fermentacja podłoża

Uprawa pieczarek wymaga równiez tego, aby podłoże w końcowym etapie było dobrze sfermentowanie. Proces fermentacji zajmuje 9-11 dni. W 20 t gotowego już podłoża, które wystarczy na halę o powierzchni 180 m2, znajduje się ok. 17-18 ton nawozu o wilgotności 50%. Najpierw należy przygotować tzw. niską pryzmę, grubą na 1 m i szeroką na 3-4 m. Jeśli nawóz jest zbyt suchy, pryzmę ugniata się i nawadnia (800-1000 l wody na 1 t nawozu), dodając jednocześnie mocznik. Po 4-7 dniach dokłada się nawóz kurzy i starannie miesza całość. Następnie należy wyłożyć pierwszą, luźną pryzmę fermentacyjną o wymiarach 1,8 x 1,8 m. Po 3-4 dniach znów przerabia się całość i dodaje drugą pryzmę fermentacyjną. Zaleca się zwrócić przy tym uwagę, czy spod pryzmy wyciekają strużki gnojówki – jeżeli tak się nie dzieje, nawóz jest zbyt suchy i wymaga zwilżenia, natomiast jeśli tworzą się kałuże, podczas dodawania drugiej warstwy należy go wymieszać i ułożyć możliwie luźno.

Przeczytaj też: Polskie pieczarki to hit! Polska czołowym producentem

rynek-rolny.pl/pieczarki.net.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023