Talk icon

Informacje

27-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Upały zaleją całą Polskę. Będzie jak w piekle

upały

Synoptycy IMGW są zgodni – Polskę zaleją upały. Sytuacja stanie się naprawdę dramatyczna już na początku bieżącego tygodnia. 

W poniedziałek strefa upałów obejmie już całą Polskę. Dla kolejnych regionów IMGW-PIB zamierza wydać ostrzeżenia drugiego stopnia. Jak powiedział PAP Jakub Gawron z Centralnego Biura Prognoz IMGW-PIB, w drugiej połowie tygodnia nie są wykluczone alerty najwyższego, trzeciego stopnia.

Upały i fala suchego powietrza

Jak przekazał Jakub Gawron, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, pogodę nad Polską nadal kształtuje obszar podwyższonego ciśnienia związany z wyżem znad Zatoki Fińskiej i zachodniej Rosji. Przez najbliższe dni towarzyszyć nam będą masy gorącego i suchego powietrza.

upały

W poniedziałek nad morzem nieco chłodniej

"W poniedziałek będzie przeważnie słonecznie. Jedynie na krańcach zachodnich oraz południowych, a także na południowym wschodzie kraju, miejscami zachmurzenie będzie wrastać do umiarkowanego i dużego. Tam też możliwe są przelotne opady deszczu, a na krańcach zachodnich i południowych także burze. W trakcie burz opady deszczu do 15 litrów na metr kwadratowy. Strefa upałów, na którą wydaliśmy ostrzeżenia, poszerzy się także o południowo-wschodnią część Polski. Temperatura maksymalna wyniesie od 29 stopni Celsjusza na krańcach wschodnich do 34 stopni na zachodzie. Nieco chłodniej tylko nad samym morzem i w obszarach podgórskich, gdzie prognozowane jest od 26 do 29 stopni" – powiedział Jakub Gawron, który zapowiada w tym tygodniu upały. 

Wiatr będzie słaby i umiarkowany. Na Pomorzu i Kujawach okresami dość silny, z południowego wschodu. Synoptycy IMGW-PIB zapowiadają utrzymanie się upałów do piątku. W drugiej połowie tygodnia IMGW-PIB nie wyklucza wystawienia ostrzeżeń trzeciego, najwyższego stopnia przed upałami, co jest związane z możliwością osiągnięcia temperatur 35 i więcej stopni Celsjusza.

Kolejne upalne dni

"We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, w pasie centralnym burze, lokalnie z gradem. Bez opadów tylko na północnym wschodzie kraju" - prognozuje IMGW. Prognoza na wtorek przewiduje, że temperatura maksymalna wyniesie 23 stopnie na północnym zachodzie, 29 st. C w centrum i 32 st. C na wschodzie. Nad morzem będzie się wahać od 20 do 22 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków północnych. W czasie burz wiatr w porywach może osiągnąć do 75 km/h.

Środa przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Na zachodzie i północy możliwe przelotne opady deszczu, lokalnie także burze. Ciepło. Temperatura maksymalna od 30 do nawet 35 stopni Celsjusza, jedynie na Pomorzu około 25-29 st. C, zaś nad Bałtykiem od 21 do 26 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Czwartek natomiast - jak prognozuje IMGW - przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Na wschodzie bez opadów. Temperatura maksymalna będzie się wahać od 31 do 36 stopni Celsjusza, z kolei nad morzem od 22-25 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie południowo-wschodni, na zachodzie zachodni, nad morzem z kierunków północnych. W czasie burz porywy do 70 km/h.

"W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże. Miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie burze. Bez opadów na wschodzie kraju" - prognozują synoptycy. Będzie bardzo ciepło. Temperatura maksymalna wskaże od 29 do nawet 36 stopni Celsjusza, nad morzem 22 stopnie. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy do 65 km/h.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże, na wschodzie i południu przelotne opady deszczu, miejscami burze, również z gradem. Temperatura maksymalna będzie się wahać od 23 do 33 stopni Celsjusza, z kolei nad morzem 20-22 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni, jedynie na wschodzie zmienny. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h. W niedzielę zachmurzenie ponownie umiarkowane, okresami duże. Na południowym wschodzie możliwe miejscami przelotne opady deszczu. Nieco chłodniej. Temperatura maksymalna od 23 do 29 st. C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, na południu północny.

Czytaj także: Krowy padają jak muchy. Upał zabił tysiące sztuk bydła

PAP/for. pixabay

swiatrolnika.info 2023