Talk icon

Informacje

14-07-2022

Autor: Świat Rolnika

Upały na Wyspach nie ustępują. Mieszkańcy proszeni o oszczędzanie wody

Upały

Przez upały brytyjski urząd meteorologiczny Met Office zdecydował o wydłużeniu   ostrzeżenia drugiego stopnia do końca dnia we wtorek. 

Ostrzeżenie zacznie obowiązywać w niedzielę rano. W Londynie mieszkańcy proszeni są o ograniczenie zużycia wody. Wprowadzony przez Met Office drugi poziom alertu, pomarańczowy, oznacza możliwość opóźnień w podróży, zamknięcia dróg i kolei, przerw w dostawach prądu – a nawet potencjalne zagrożenie dla życia i mienia.

Upały w W. Brytanii 

Met Office przewiduje, że szczyt fali upałów nastąpi nie w niedzielę lub poniedziałek, lecz w poniedziałek lub we wtorek. Wtedy też będzie największe prawdopodobieństwo, że pobity zostanie historyczny rekord temperatury zanotowanej w Wielkiej Brytanii – pochodzi on sprzed trzech lat i wynosi 38,7 st. C.

Oprócz tego rekordu istnieje 40 proc. szans na pobicie w Anglii jeszcze jednego – najwyższej minimalnej temperatury w nocy. 3 sierpnia 1990 r. w żadnym punkcie w ciągu doby temperatura nie spadła poniżej poziomu 23,9 st. C.

Wprowadzony przez Met Office drugi poziom alertu, pomarańczowy, oznacza możliwość opóźnień w podróży, zamknięcia dróg i kolei, przerw w dostawach prądu – a nawet potencjalne zagrożenie dla życia i mienia. W związku z upałami jeszcze w czwartek odbędzie się posiedzenie rządowego zespołu ds. sytuacji kryzysowych.

Tymczasem operator sieci wodociągowej w Londynie, firma Thames Water, zaapelowała do mieszkańców brytyjskiej stolicy o ograniczenie zużycia wody. "Chociaż obecnie nie przewidujemy wprowadzenia ograniczeń w używaniu wody tego lata, ważne jest, aby gospodarstwa domowe korzystały z niej odpowiedzialnie i pomogły nam ograniczyć presję na nasze zasoby" – oświadczył Andrew Tucker, kierownik ds. redukcji popytu w Thames Water.

Upały

Czytaj też: Tropikalne upały w Portugalii. Temperatura osiąga prawie 50 st. C

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023