O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-01-2020

Autor: Aleksandra Lipiec

Unijny plan na sfinansowanie zielonej transformacji

Unijny plan na sfinansowanie zielonej transformacji

Unia Europejska dąży do tego, aby do 2050  roku  stać się pierwszym blokiem neutralnym dla klimatu na świecie. Wymaga to znacznych inwestycji zarówno ze strony UE, jak i krajowego sektora publicznego, a także sektora prywatnego.

Przedstawiony przez Komisję Europejską 14 stycznia 2020 roku  plan inwestycyjny europejskiego zielonego porozumienia - plan inwestycyjny na rzecz zrównoważonej Europy  zmobilizuje inwestycje publiczne i pomoże odblokować fundusze prywatne za pośrednictwem instrumentów finansowych UE, co doprowadziłoby do inwestycji o wartości co najmniej 1 bln  euro.

- Ludzie są podstawą europejskiego zielonego porozumienia, naszej wizji uczynienia Europy neutralną dla klimatu do 2050 r. Nasz plan  będzie działał tylko wtedy, gdy będzie sprawiedliwy - i jeśli będzie działał dla wszystkich. Green Deal ma ważne potrzeby inwestycyjne, które przekształcimy w możliwości inwestycyjne. Plan, który  przedstawiamy, polegający na zmobilizowaniu co najmniej 1 bln euro , wskaże kierunek i rozpocznie  zieloną falę inwestycji – mówi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, znana z nieprzychylności wobec polskiego rządu i wspierania opozycji nad Wisłą.

- Niezbędne przejście w kierunku neutralności klimatycznej poprawi dobrobyt ludzi i zwiększy konkurencyjność Europy. Będzie to jednak wymagało więcej wysiłków ze strony obywateli, sektorów i regionów, które bardziej polegają na paliwach kopalnych niż inne. Mechanizm sprawiedliwego przejścia pomoże wesprzeć osoby najbardziej dotknięte, zwiększając atrakcyjność inwestycji i proponując pakiet wsparcia finansowego i praktycznego o wartości co najmniej 100 miliardów euro. To nasza obietnica solidarności i sprawiedliwości

– dodaje lewicowy i skrajnie liberalny Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE koordynujący pracę nad Europejskim Zielonym Ładem.

Zdaniem Valdisa Dombrovskisa, unijnego komisarza do spraw gospodarki i finansów , aby Europa mogła przejść do gospodarki neutralnej dla klimatu, potrzebujemy zarówno zaangażowania politycznego, jak i ogromnych inwestycji. Zielony układ pokazuje naszą determinację w walce ze zmianami klimatu, którą teraz popieramy planem finansowania.

- Po pierwsze, wykorzystamy budżet UE do pozyskania środków prywatnych na zielone projekty w całej Europie i wsparcia regionów i osób najbardziej dotkniętych transformacją. Po drugie, stworzymy odpowiednie zachęty regulacyjne, aby zielone inwestycje mogły się rozwijać. Wreszcie, pomożemy władzom publicznym i uczestnikom rynku w identyfikowaniu i rozwijaniu takich projektów. Unia Europejska nie została zbudowana w ciągu jednego dnia. Zielona Europa nie nastąpi z dnia na dzień. Umieszczenie zrównoważonego rozwoju w centrum naszych inwestycji wymaga zmiany sposobu myślenia. Zrobiliśmy dziś tj. 14 stycznia  ważny krok w kierunku osiągnięcia tego celu

– podsumowuje Dombroviskis.

Europejski plan inwestycyjny w ramach zielonego porozumienia zmobilizuje finansowanie UE i stworzy sprzyjające ramy, aby ułatwić i pobudzić inwestycje publiczne i prywatne potrzebne do przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu, zieloną, konkurencyjną i sprzyjającą włączeniu społecznemu.

 

Fot. Shutterstock

swiatrolnika.info 2023