Talk icon

Informacje

07-06-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Unijny eksport pszenicy nie odnotował ożywienia w maju

Eksport pszenicy

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała zamknięcie ukraińskich portów, co w konsekwencji ograniczyło do minimum eksport pszenicy i innych zbóż z tego kraju. 

Zmusiło to światowych importerów do szukania alternatywnych kierunków dostaw. Tymczasem dane KE za cztery tygodnie maja nie pokazują przyspieszenia sprzedaży eksportowej unijnej pszenicy. Wręcz przeciwnie, popyt na unijną pszenicę zmalał w stosunku do kwietnia, czy marca.

Polski eksport pszenicy na siódmym miejscu w UE

Eksport pszenicy miękkiej (poza UE) od początku tego sezonu 2021/22 (do 29-go maja) sięga teraz 24,63 mln ton i jest zbliżony do poprzedniego sezonu (w analogicznym okresie). Daje to średni wynik tygodniowy na poziomie 513 tys. ton.

Tymczasem w pierwszych czterech tygodniach maja kraje UE, wyeksportowały 1,16 mln ton pszenicy miękkiej, czyli średnio po 289 tys. ton tygodniowo.

W rankingu eksporterów Francja wyprzedza teraz Rumunię, osiągając udział w całym eksporcie pszenicy miękkiej na poziomie 29,8% (7,33 mln ton) w porównaniu do 24,8% (6,10 mln ton) w przypadku Rumunii. Kolejne 3,36 mln ton wyeksportowały Niemcy i 2,85 mln ton – Bułgaria. Polska z wynikiem 1,25 mln ton (5,1% udział) zajmuje siódme miejsce za Litwą i Łotwą.

Eksport pszenicy

Najwięcej unijnej pszenicy trafiło do Algierii

Największym odbiorcą unijnej pszenicy w tym sezonie jest Algieria, która kupiła 4,15 mln ton tego zboża, ale dostawy do tego kraju są o 1/4 mniejsze niż w analogicznym okresie sezonu 2020/21.

Kolejne miejsca, gdzie trafiał unijny eksport pszenicy, zajmują: Egipt (2,44 mln ton), Chiny (2,13 mln ton), a następnie Nigeria (1,85 mln ton) i Maroko (1,52 mln ton).

Dużo szybsze, niż rok temu, tempo unijnego eksportu dotyczy tylko kukurydzy. W tym sezonie kraje UE wyeksportowały 5,40 mln ton tego zboża, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Dzięki temu o blisko 8% większy jest też eksport wszystkich zbóż, który sięga teraz 41,49 mln ton.

Czytaj też: Eksport zboża z Ukrainy wspierany przez Polskę i południowych sąsiadów

ewgt.com.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023