Talk icon

Informacje

23-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Unijny eksport jaj i przetworów bije wszelkie rekordy!

Unijny eksport jaj

W pierwszym kwartale 2021 roku unijny eksport jaj i przetworów poza wspólnotę rósł w siłę bijąc wszelkie dotychczasowe rekordy. Po lutym 2021 roku unijne wysyłki jaj w skorupkach i ich produktów do krajów trzecich wyniosły 48,8 tysiąca ton, co oznaczało blisko 30-procentowy wzrost wywozu w porównaniu do analogicznego okresu roku 2020.

Unijny eksport jaj i przetworów wzrósł w pierwszych 3 miesiącach 2021 roku o blisko 40 procent

Okazuje się, że marzec 2021 przyniósł kolejne wzrosty zamówień, powodując, że po trzech miesiącach roku 2021 unijny eksport jaj i przetworów był już o 37,3 procent wyższy niż rok wcześniej – wynika z analiz przeprowadzonych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz.

Co ciekawe, w lutym i marcu miesięczne wielkości wysyłek były najwyższe od 2016 roku. W sprzedaży eksportowej dominowała albumina, ale tuż za nią znalazły się jaja w skorupkach. Silny impuls popytowy wystąpił w zamówieniach z Japonii, czyli największego importera albuminy z Unii Europejskiej.

Czytaj też: Chów klatkowy musi istnieć. Hodowcy chcą stopniowych zmian, a nie rewolucji

Unijny eksport jaj i przetworów – Japonia, Szwajcaria i Izrael największymi odbiorcami

Po lutym unijny eksport jajUnijny eksport jaj 02 i przetworów do Japonii był zaledwie o 0,3 procenta wyższy rok do roku, ale – uwaga – po marcu zanotowano 30,8 procenta większe zamówienia składane przez Japończyków w porównaniu do pierwszego kwartału 2020 roku.

Nadal solidnie wyglądało zapotrzebowanie zgłaszane przez Szwajcarię (11,5 tysiąca ton; wzrost o 1,4 procenta) i Izrael (4,5 tysiąca ton; +0,3 procenta). Poza wspomnianą trójką największych importerów, nadal topowymi rynkami pozostają: Singapur, Korea Południowa, Mauretania, Tajlandia, Liberia, Arabia Saudyjska czy Gambia.

Z analizy KIPDiP wynika, że ze wszystkich tych regionów świata, przez cały pierwszy kwartał 2021 roku rosły zamówienia importowe o co najmniej kilkadziesiąt procent w porównaniu rok do roku. Na przykład, do Korei Południowej unijny eksport jaj i przetworów wyniósł 3,7 tysiąca ton w porównaniu do 1,7 tysiąca ton w roku 2020. Do Singapuru trafiło po marcu 3,2 tysiąca ton w porównaniu do 131 ton w roku 2020.

kipdip.org.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023