Talk icon

Informacje

21-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ulewy i powodzie zagrażają milionom ludzi na zachodzie USA

Powodzie

Prawie 10 mln ludzi w Arizonie, Nowym Meksyku i zachodnim Teksasie, narażonych jest w najbliższych dniach na ulewne deszcze i powodzie. 

Takie ostrzeżenie wydały amerykańskie służby meteorologiczne. Krajowe Centrum Huraganów (NHC) poinformowało o formowaniu się nad zachodnią częścią Zatoki Meksykańskiej potencjalnej burzy tropikalnej. W ostatnich dniach powódź nawiedziła Park Narodowy Zion w stanie w Utah, po tym, jak po ulewach z brzegów wystąpiła rzeka Virgin.

Powodzie mogą rozpocząć się błyskawicznie

"Obszary miejskie będą najbardziej narażone na powodzie, nawet w warunkach ekstremalnej suszy w regionie" – podkreśliło Centrum Prognoz Pogody (WPC). Zagrożeniem objęte są m.in. Phoenix, Albuquerque i El Paso.

Według WPC powodzie mogą rozpocząć się błyskawicznie, ponieważ układ niskiego ciśnienia przynosi wilgotne, tropikalne powietrze w postaci ulewnych deszczy i burz. Przewiduje się opady od 5 do 8 cm deszczu, a lokalnie nawet od ponad 12 do 17 cm.

Krajowe Centrum Huraganów (NHC) poinformowało o formowaniu się nad zachodnią częścią Zatoki Meksykańskiej potencjalnej burzy tropikalnej.

Powodzie

W ostatnich dniach powódź nawiedziła Park Narodowy Zion w stanie w Utah, po tym, jak po ulewach z brzegów wystąpiła rzeka Virgin.

"Ratownicy zostali zaalarmowani, że grupa turystów została w piątek po południu zmieciona (przez wodę) z powierzchni ziemi (...) Niektórych zlokalizowano" – poinformowała stacja CNN.

Czytaj też: Ogromne ulewy w Seulu. Takiego deszczu nie było od 115 lat

PAP/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2023