Talk icon

Informacje

15-05-2022

Autor: Michał Rybka

Ukraińskie zboże znalazło nowego przewoźnika. Kanada oferuje swoją pomoc

ukraińskie zboże

Każdy kolejny dzień wojny wiążę się ze stratami spowodowanymi blokowaniem portów przez Rosjan. Ukraińskie zboże nie ma dróg ujścia.

Jak się okazuje, Kanada jest gotowa pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża i wysłać statki do europejskich portów – poinformowała w sobotę minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly po spotkaniu krajów G7.

Spotkanie G7 szukało sposobów na eksport ukraińskich zbóż

Joly powiedziała, że Kanada jest gotowa wysłać statki do europejskich portów, by przewieźć ukraińskie zboże tam, gdzie jest potrzebne. „Musimy zapewnić, by zboże zostało dowiezione. W przeciwnym razie milionom ludzi będzie grozić głód” – powiedziała Joly po zakończeniu spotkania w Weissenhaus w Niemczech, cytowana w kanadyjskich mediach.

„Rosyjska agresywna wojna stworzyła jeden z najpoważniejszych kryzysów żywnościowych i energetycznych w najnowszej historii, zagrażający obecnie tym, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji” – napisano w komunikacie G7.

ukraińskie zboże

Ukraińskie zboże żywiło setki milionów ludzi

Przed wybuchem wojny na Ukrainie pszenica i jęczmień z Ukrainy i Rosji stanowiły jedną trzecią światowego eksportu tych zbóż. Rosjanie blokują jednak ukraińskie porty morskie, zniszczyli wiele ukraińskich gospodarstw i w wielu miejscach zaminowali pola, co zatrzymało sprzedaż ukraińskiej pszenicy za granicę.

W sobotę rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę. Indie przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom.

Czytaj także: Zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 procent

źródła: PAP/ fot. pixabay
 
 

swiatrolnika.info 2022