Talk icon

Informacje

07-02-2023

Autor: Świat Rolnika

Ukraińskie zboże zalało polski rynek. Urbaniak: Premier i wicepremier na to pozwolili

Ukraińskie zboże

Michał Urbaniak podczas przemówienia w Sejmie podkreślił, że to Mateusz Morawiecki i Henryk Kowalczyk pozwolili, aby ukraińskie zboże zalało polski rynek.

Poseł Konfederacji przypomniał, że import zboża z Ukrainy wzrósł w zeszłym roku 50-krotnie. Podkreślił, że przez kryzys na rynku zboża ceny w skupach spadły, a wielu rolników znalazło się w bardzo trudnej sytuacji. Wspomniał on również o protestach rolników, które jego zdaniem lada dzień mogą rozlać się na cały kraj.

Ukraińskie zboże doprowadziło do kryzysu na polskim rynku

Michał Urbaniak podczas przemówienia w Sejmie pytał co premier Morawiecki i wicepremier Kowalczyk zrobili, by uchronić polski rynek przed zalewem zboża z Ukrainy.

“Wnoszę o odroczenie tego posiedzenia i zwołanie Konwentu Seniorów, by wezwać panów premierów Morawieckiego i Kowalczyka, by wytłumaczyli się, dlaczego pozwolili na zalew rynku zbożem z Ukrainy oraz skazanie tym samym rolnictwo na ruinę i proszenie się o jałmużnę w Warszawie albo – co gorsza – w Brukseli. Co zrobił premier i wicepremier?” – pytał z mównicy Michał Urbaniak.

Poseł Konfederacji podkreślił, że ukraińskie zboże, zamiast docierać do krajów docelowych, zostaje w Polsce – zapełniając magazyny i powodując spadki cen w skupach. Odniósł się on także do protestów rolników, które lada dzień mogą rozlać się na cały kraj.

“Przypomnę tylko, że import zboża z Ukrainy wzrósł w zeszłym roku 50-krotnie. Rolnicy dzisiaj protestują na granicach, a już niedługo te protesty mogą rozlać się po całym kraju. Przypominam, że Polska miała być korytarzem. A co się okazało? Ziarno zostaje u nas. Dzisiaj mamy pełne magazyny, spadek cen skupu i wzrost kosztów produkcji. Co wyście zrobili w tej sprawie i co zamierzacie zrobić?” – powiedział.

Zobacz także: Protesty rolników nabiorą tempa? Solidarność RI chce spotkania z Morawieckim

Urbaniak przypomniał również zapewnienia wicepremiera Kowalczyka sprzed kilku miesięcy, który uspokajał wówczas, że rolnicy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża przez Polskę.

“Wicepremier Kowalczyk mówił, że wszystko jest w porządku, że rolnicy nie stracą na transporcie ukraińskiego zboża, że nie ma strat w rolnictwie, że nie ma poszkodowanych rolników. To może rolnicy sobie coś ubzdurali w tym momencie? Zdradziliście i zawiedliście polskie rolnictwo” – podsumował poseł Konfederacji.

swiatrolnika.info 2023