Talk icon

Informacje

22-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Koleje Niemieckie pomogą Ukrainie i będą przewozić zboże

zboże

Zboże z Ukrainy zyska nowego przewoźnika. Koleje Niemieckie dołączą do eksportu. Dostawy próbne powinny zakończyć się w lipcu.

Ambasador Niemiec na Ukrainie Anka Feldgusen podczas spotkania internetowego, poinformowała, że Koleje Niemiecki codziennie od lipca będzie transportować zboże z Ukrainy. Ma to pomóc rozwiązać problem nieustającej blokady ukraińskich portów przez Rosjan.

Współpraca niemiecko – ukraińska

Ambasador zaznaczył, że obecnie nie ma możliwości eksportu ukraińskiego zboża przez porty w Odessie. Rosja nadal blokuje możliwość transportu plonów drogą morską. W związku z tym opracowywane są różne możliwości eksportu przez granicę ukraińsko-polską, wykorzystując infrastrukturę lądową.

„Chcemy pomóc. Koleje Niemieckie aktywnie współpracują z partnerami ukraińskimi w celu przeprowadzenia wysyłek testowych. Mam wielką nadzieję, że w lipcu zakończymy te testy i będziemy mogli codziennie eksportować (ukraińskie) zboże” – powiedział ambasador Niemiec.

zboże

Zaminowane pola i kradzione zboże

Przypominamy, że z powodu wojny Ukraina straciła 460 tysięcy ha ziem rolnych na terenach wyzwolonych. Wiceminister rolnictwa Taras Wysocki wyjaśnił, że chodzi o tereny, które są lub potencjalnie mogą być zaminowane. Całkowite straty ukraińskiego rolnictwa liczone są w miliardach.

Suspilne podaje, że ogółem Ukraina straciła w sektorze rolnictwa wskutek wojny blisko 4,3 mld dolarów. Kradzione przez Rosjan zboże na zajętych terytoriach Wysocki oszacował na co najmniej 150 mln USD.

„Z okupowanych terenów obwodów charkowskiego, ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego, na podstawie informacji ze spichlerzy, Rosja wywiozła blisko 500 tys. ton zboża” – powiedział wiceszef resortu rolnictwa.

Wyjaśnił również, że władze ukraińskie dokumentują fakty kradzieży zboża, m.in. na podstawie danych ze spichlerzy, zdjęć satelitarnych z okupowanych portów (na których widać m.in. rosyjskie masowce).

Po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na pełną skalę na Ukrainę 24 lutego bieżącego i zablokowaniu portów na południu kraju przez rosyjską armię, kraj ten nie może eksportować zboża do krajów Afryki, Azji i Europy. Eksperci alarmują, że z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę światu grozi kryzys żywnościowy.

Czytaj również:Ważne rozmowy o wywozie zboża z Ukrainy. Znamy najnowsze ustalenia

Agoraportal/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022