O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ukraińskie Stowarzyszenie apeluje: Należy wznowić eksport pszenicy

Eksport pszenicy

Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe zwróciło się do ministerstw o to, aby eksport pszenicy został wznowiony i cofnięcie licencji.

Ukraina ma nadwyżki zapasów przejściowych z zeszłorocznych zbiorów, a eksport zboża jest utrudniony przez blokadę. Z tego względu USZ zwróciło się do odpowiednich ministerstw, w tym Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności oraz Ministerstwa Gospodarki Ukrainy, o wznowienie eksportu pszenicy i cofnięcie licencji.

Rekordowe zbiory zbóż na Ukrainie w 2021

Przypomnijmy, że w 2021 r. ukraińscy rolnicy zebrali rekordowe zbiory pszenicy równe ponad 33 mln t. Co roku na krajowy rynek Ukrainy zużywa się łącznie około 5-7 mln ton zarówno pszenicy spożywczej, jak i paszowej. Biorąc pod uwagę pandemię i chęć rządu do stworzenia rekordowych bilansów przejściowych, plantatorzy zbóż potwierdzili gotowość do eksportu jedynie 25,3 miliona ton pszenicy, jak zapisano w protokole ustaleń między rządem a odpowiednimi stowarzyszeniami. Na dzień 1 marca eksport pszenicy wyniósł 18,2 mln ton z planowanych 25,3 mln t. Konsumpcja krajowa może wynieść ok. 1,5 mln ton.

eksport pszenicy Ukraina

USZ: Eksport pszenicy powinien zostać wznowiony

USZ zwróciło się do różnych ministerstw, w tym Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności oraz Ministerstwa Gospodarki Ukrainy o to, aby eksport pszenicy został wznowiony. Zaapelowano również o cofnięcie licencji eksportowej, która ma uprościć mechanizm eksportu tego zboża i zwolnić pojemność magazynową dla nowej uprawy.

Według Ukrhydrometcenter Państwowej Służby Żywności i Konsumpcji oraz Ministerstwa Rolnictwa, a także informacji z pól, pszenica pomyślnie przezimowała, więc obecnie stan upraw ozimych jest dobry i istnieje ryzyko niepowodzenia plonów, z wyjątkiem działań wojennych w niektórych regionach nie jest obserwowany. Jednak ze względu na militarną agresję Federacji Rosyjskiej i rosyjską blokadę portów morskich Morza Azowskiego i Morza Czarnego, plantatorzy zbóż zmuszeni są do eksportu zboża i roślin oleistych wyłącznie drogą lądową do krajów europejskich z dalszym zatłoczeniem w europejskim Bałtyku i Morzu Czarnym porty. 

Sprawdź też: Eksport pszenicy z Unii Europejskiej na niższym poziomie niż w 2021 roku

agronews.ua/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023