Talk icon

Informacje

20-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Ukraińskie rolnictwo notuje miliardowe straty. Naukowcy wszystko policzyli

Ukraińskie rolnictwo

Naukowcy z Kijowa obliczyli, że usunięcie min na terenach rolniczych kosztowało ponad 400 mln euro. Łącznie ukraińskie rolnictwo przekroczyło miliard euro strat.

Wojna na Ukrainie powoduje znaczne szkody w rolnictwie, powodując zniszczenia i niedobory we wszystkich dziedzinach. Naukowcy z Kijowa obliczyli, że dotychczasowe straty w ukraińskim sektorze rolniczym wyniosły 4,1 mld euro. Badanie zleciło Ministerstwo Rolnictwa w Kijowie.

Ukraińskie rolnictwo notuje ogromne straty

Ukraińskie rolnictwo już dawno przekroczyło miliard euro strat. Według naukowców, duża część szkód o wartości 1,37 mld euro wynika z utraty upraw. Duże obszary zostały zniszczone lub zaminowane. Ponadto koszty oczyszczenia kopalń wyniosły 419 mln euro. Wartość zboża wywiezionego przez Rosję z terenów okupowanych oceniono na 589 mln euro.

Szkody spowodowane zniszczeniem sprzętu rolniczego wyniosły 890 mln euro. Na terytoriach okupowanych przez Rosję na południu Ukrainy systemy irygacyjne o wartości 216 mln euro przestały nadawać się do użytku. Szkody w silosach zbożowych oszacowano na 261 mln euro.

W przypadku zwierząt gospodarskich odnotowano straty w wysokości 131 mln euro. Zwierzęta ginęły zarówno z powodu ostrzału, jak i braku paszy i opieki weterynaryjnej. W raporcie wspomniano o 258 tys. martwych świń, 92 tys. sztuk bydła, 42 tys. owiec i kóz. W przypadku drobiu straty wyniosły 5,7 mln sztuk.

ukraińskie rolnictwo

Czytaj też: calała Ukrainka z Buczy opowiada o bestialstwie rosyjskich żołnierzy

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023