O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Ukraińskie porty wciąż zablokowane. Co ze światowym rynkiem zbóż?

porty

Ukraińskie porty mają kluczowe znaczenie dla światowego rynku zbóż. Jak rozegra się batalia o eksport zboża na globalnej arenie? 

ONZ, Światowa Organizacja Handlu i inne instytucje międzynarodowe powinny wywierać nacisk na Rosję, by odblokowała porty, pozwoliła utworzyć korytarz, poprzez który będzie można przeprowadzić okręty ze zbożem ukraińskim – powiedział w środę premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Afryka czeka na zboże z Ukrainy

W TVP Info Szmyhal podkreślił, że Polska bardzo szybko zareagowała na wywołany rosyjską agresją kryzys związany z transportem towarów z Ukrainy. "Bardzo szybko otrzymaliśmy wszystkie narzędzia związane z tranzytem, zarówno w portach polskich, jak i innych portach. Dziś wszystkie punkty graniczne pracują we właściwym formacie" – mówił premier Ukrainy.

Jak zauważył, wykorzystywanie portów innych państw jest bardzo ważne dla krajów Afryki i Azji, które czekają na zboże, kukurydzę i inne produkty rolno-spożywcze z Ukrainy. "W przeciwnym razie świat czeka kryzys żywnościowy, a także wzrost cen. Możliwe są też przypadki, że niektórzy nie będą mieli dostępu do wystarczającej ilości jedzenia" – powiedział premier Ukrainy.

Porty na Morzu Czarnym to plan A

Wskazał, że wraz z ONZ, Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską i Komisją Europejską należy pracować nad różnymi opcjami poszerzenia możliwości eksportowych Ukrainy poprzez porty. Jak mówił, plan A to odblokowywanie Morza Czarnego, utworzenie korytarza, poprzez który będzie można przeprowadzić okręty ze zbożem ukraińskim.

Szmyhal poinformował, że razem z polskim rządem opracowywany jest szereg rozwiązań dotyczących eksportu z Ukrainy. "Prowadzimy w tym celu zmiany infrastrukturalne, musimy dobudować odpowiedni format kolejowy zarówno w Ukrainie, jak i Polsce. Te prace między naszymi ministerstwami infrastruktury, między naszymi przedsiębiorstwami kolejowymi również są prowadzone" – powiedział.

Rosja to „terorrysta i zbrodniarz”

Na uwagę, że Rosja żąda zniesienia nałożonych na nią sankcji w zamian za odblokowanie dostaw przez Morze Czarne, Szmyhal zaznaczył, że Federacja Rosyjska jest "terrorystą i zbrodniarzem wojennym". "Dokonuje ludobójstwa narodu ukraińskiego. Budżet rosyjski finansuje terroryzm na terenie Ukrainy, a także hybrydowe kroki na terenie całej UE, kryzys migracyjny, produkcyjny, energetyczny. Dziś Rosja nie znajduje lepszych narzędzi niż szantaż Ukrainy, Europy" – stwierdził premier Ukrainy.

Dodał, że Rosja sama stworzyła problem, sama wywołuje kryzys żywnościowy. Zwrócił uwagę, że sankcje mają inny cel: powinny osłabić budżet rosyjski, który finansuje wojnę. "Kryzys żywnościowy powinien być rozwiązany na poziomie dyplomatycznym. Trzeba aktywniej włączyć ONZ, Światową Organizację Handlu, Międzynarodowy Fundusz Rozwoju Rolnictwa i inne instytucje międzynarodowe. Powinny one wywierać presję na Rosję, by odblokowała porty pozwalając sojusznikom utworzyć korytarz i nie tylko za jednym razem wywieźć już zebrane zboże, ale też pozwolić Ukrainie wykonywać funkcje związane z dostawą produktów rolno-spożywczych" - mówił Szmyhal.

Podkreślił, że Ukraina będzie przeciwko zniesieniu sankcji, a propozycja odblokowania Morza Czarnego w zamian za zniesienie sankcji to jest broń hybrydowa Rosji.

Czytaj także:

PAP/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023