O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Ukraińskie porty na Dunaju działają na pełnych obrotach. Kolejne rekordy

Ukraińskie porty

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało, że w sobotę przez ukraińskie porty na Dunaju przeszło 11 statków ze zbożem o łącznej wadze 45 tys. ton.

Jak przekazał ukraiński resort, to rekordowa liczba od początku agresji Rosji w lutym. Do lipca, jak przypominają media, dostęp do portów na Dunaju możliwy był tylko przez rumuński Kanał Sulina. Po odzyskaniu przez Ukrainę Wyspy Węży na Morzu Czarnym, otwarła się jeszcze jedna droga – przez Kanał Bystre.

Ukraińskie porty na Dunaju wciąż działają

Od marca przez ukraińskie porty na Dunaju (Reni, Izmaił, Ust-Dunajsk) wywieziono już ponad 4 mln ton zboża. Władze ukraińskie starają się zwiększać przepustowość tych portów jako alternatywnej trasy w związku z rosyjską blokadą wojskową głównych portów na Morzu Czarnym.

„Dynamika wzrostu jest istotna. O ile w marcu nasze porty były w stanie eksportować tylko 16,5 tys. ton produktów rolnych, to już w lipcu ten wskaźnik wynosił ok. 1,4 mln ton” – powiedział minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

Jego zdaniem przy odpowiednim poziomie inwestycji i modernizacji tych portów, możliwe jest zwiększenie ich przepustowości do 25 mln ton rocznie.

Do lipca, jak przypominają media, dostęp do portów na Dunaju możliwy był tylko przez rumuński Kanał Sulina. Po odzyskaniu przez Ukrainę Wyspy Węży na Morzu Czarnym, otwarła się jeszcze jedna droga – przez Kanał Bystre.

ukraińskie porty

Czytaj też: Ukraina: Wywóz zboża przez porty Dunaju utrudnia płytka woda

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023