O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-04-2022

Autor: Michał Rybka

Ukraińskie jabłka zalegają w magazynach. Sprzedaż utrudniona

Ukraińskie jabłka

Jeszcze przed wojną ukraińskie jabłka trafiały na azjatyckie i afrykańskie rynki w olbrzymiej ilości. Teraz wojna utrudnia prowadzenie handlu. 

Podczas dwóch pierwszych miesięcy tego roku rynki Afryki i Azji wyglądały obiecująco dla ukraińskich producentów jabłek. W tym okresie Ukraina tylko do Malezji wyeksportowała 390 ton tego owocu. Zostało to zgłoszone przez portal seed.org.

Rozwój ukraińskiego rynku brutalnie przerwany

Taki eksport to rekordowy wolumen, trzykrotnie wyższy niż w okresie styczeń-luty 2021 roku. Jednak wieści ze świata eksportu są obecnie rozczarowujące – wojna i blokada ukraińskich portów utrudniły dalszą udaną sprzedaż.

„Przed zdradziecką inwazją wojsk rosyjskich na terytorium suwerennej Ukrainy w 2022 r. ukraińscy eksporterzy wyprzedzili Francję, Włochy, Holandię i Serbię pod względem eksportu jabłek do Malezji. Tylko Chiny, RPA, Turcja i Stany Zjednoczone wyprzedziły Ukrainę pod względem eksportu świeżych jabłek na rynek malezyjski” – czytamy w raporcie przygotowanym przez portal seed.org.

Ukraińskie jabłka

Ukraińskie jabłka znalazły alternatywny rynek zbytu

Jednocześnie eksporterzy mieli duże plany co do dalszych potwierdzonych dostaw, a konsumenci jabłek ukraińskich w Malezji byli bardzo zadowoleni z ich jakości. Jednak wojna toczona przez rosyjski reżim na Ukrainie pokrzyżowała plany zarówno malezyjskich importerów, jak i ukraińskich ogrodników” – powiedział Andrij Jarmak, ekonomista z Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w EastFruit.

Ekspert zwraca uwagę, że w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę w magazynach pozostaje znaczna liczba jabłek ze zbiorów w 2021 roku. Jednak możliwość eksportu do krajów europejskich nieco złagodziła sytuację ukraińskich producentów owoców.

Według prognoz Andrija Jarmaka w nowym sezonie Ukraina może jeszcze zebrać wysokie zbiory jabłek, co przyniesie krajowi i ogrodnikom dochody z eksportu. Chociaż zakładanie nowych ogrodów i usprawnianie produkcji (instalacja linii sortujących itp.) zostało zawieszone z powodu wojny.

Czytaj także: Rekordowy eksport owoców i przetworów w 2021 r.

źródła: agronews.ua/ fot. pexels

swiatrolnika.info 2023