O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ukraiński producent Ostchem podniósł ceny nawozów mineralnych

ceny nawozów

Jak poinformował „Interfax–Ukraina”, Ostchem, który łączy przedsiębiorstwa chemii azotowej Grupy DF, podniósł ceny nawozów mineralnych o 10-15 proc.

„Ceny zostały zrewidowane ze względu na gwałtowny wzrost cen gazu i wahania kursów walutowych. Utrzymujemy cenę do końca, ponieważ rozumiemy, że rolnicy przeżywają teraz trudny okres. Jednak zmiana sytuacji rynkowej nie pozostawia nam dużego pola do działania – powiedział Oleg Arestrachow, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej Group DF International.

Ceny gazu windują ceny

Dodał, że cena gazu ziemnego to ponad 70-80% kosztu własnego. Według informacji zamieszczonych na stronie Group DF ceny detaliczne z dostawą do gospodarstwa domowego w promieniu 200 km kształtują się obecnie następująco:

  • saletra amonowa — 34,8 tys. UAH/t (wzrost ceny o 8,7%);
  • mocznik — 39,8 tys. UAH/t (wzrost ceny o 6,8%);
  • saletra wapniowo-amonowa — 28,2 tys. UAH/t (↑11,8%);
  • CAS — 32 500 UAH/t (↑ 15,2%).

Według niego to, co dzieje się na rynku ceny nawozów, jest częścią reakcji łańcuchowej, która rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku, a wojna była tylko katalizatorem tej reakcji.

ceny nawozów

Ceny nawozów w sierpniu

Warto przypomnieć, że ceny nawozów wzrosły w sierpniu , co jest spowodowane wzrostem cen gazu ziemnego na rynku europejskim.  Wzrost ten spowodował również rosnące ceny amoniaku, a tym samym wpłynął na wyższe koszty produkcji nawozów azotowych w Europie. Ze względu na wysokie koszty produkcji i średnioterminową niepewność, Yara i BASF już ogłosiły znaczne cięcia w produkcji. Wcześniej Gazprom drastycznie ograniczył dostawy rosyjskiego gazu do Europy, dodatkowo napędzając wzrost cen w sektorze energetycznym.

Analitycy już na początku sierpnia informowali o ograniczeniach produkcji lub zamknięciu zakładów u europejskich producentów nawozów. Ze względu na wysokie koszty produkcji i średnioterminową niepewność, Yara i BASF już ogłosiły znaczne cięcia w produkcji. Wcześniej Gazprom drastycznie ograniczył dostawy rosyjskiego gazu do Europy, dodatkowo napędzając wzrost cen w sektorze energetycznym.

W poniedziałek gaz ziemny kosztował około 214 euro za MWh w najważniejszym europejskim systemie obrotu, holenderskim TTF Natural Gas EU, prawie trzy razy więcej niż w czerwcu 77 euro za MWh i prawie tyle samo. Podobnie jak w poprzednim szczycie cenowym w marcu. Ponadto historyczna susza, która ustanowiła rekordy cieplne w całej Europie, grozi zatrzymaniem dostaw energii wzdłuż Renu, pogłębiając problemy na już napiętym rynku.

Czytaj również: Anwil S.A. wznawia produkcję nawozów azotowych

Agronews/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023