Talk icon

Informacje

24-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Ukraiński eksport zboża spadł o ponad połowę od początku roku

Eksport zboża

Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło informację, że przez rosyjską agresję eksport zboża zanotował spadek do poziomy 2,99 mln ton.

Jest to spadek o 51,6 procenta w porównaniu z dostawami zboża w roku ubiegłym. Ukraina stoi również w obliczu spadku zbiorów zbóż, które w tym roku zanotują zniżkę z poziomu 86 milionów ton do 50 milionów ton. Spadek plonów, który tłumaczy się znacznym spadkiem plonów i utratą gruntów, które znalazły się pod kontrolą Rosji.

Eksport zboża z Ukrainy spadł o ponad 50 procent

Ukraina stoi w obliczu spadku zbiorów zbóż, które w tym roku zanotują zniżkę z poziomu 86 milionów ton do 50 milionów ton. Spadek plonów, który tłumaczy się znacznym spadkiem plonów i utratą gruntów, które znalazły się pod kontrolą Rosji.

Wojna zablokowała ukraiński eksport zboża z portów, zanim dzięki tureckiej mediacji i pod egidą ONZ ponownie . W rezultacie, według oficjalnych danych, Ukraina wyeksportowała 1,94 miliona ton kukurydzy, 783 000 ton pszenicy i 257 000 ton jęczmienia.

Eksport zboża

Konsekwencje średnioterminowe będą obserwowane przez świat, ponieważ Ukraina jest jednym z głównych graczy zbożowych na światowych rynkach.

Czytaj też: Rolnicy z obwodu kijowskiego: Zbiory o 30-40 proc. niższe niż rok temu

agrimaroc.ma/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023