O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-03-2022

Autor: Karol Pepliński

Ukraiński eksport drobiu wstrzymany w wyniku wojny

Ukraiński eksport drobiu

Rosyjska inwazja na Ukrainę niszczy krajową infrastrukturę rolniczą oraz handlową, wpływając bezpośrednio na eksport, w tym ukraiński eksport drobiu.

Jak wskazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, przedsiębiorstwo MHP, będące największym ukraińskim producentem i eksporterem drobiu, ogłosiło, że jakikolwiek wywóz zagraniczny z terenu Ukrainy jest niemożliwy. Firma odpowiadająca za większość ze 162 tysięcy ton ukraińskiego eksportu drobiu do Unii Europejskiej z dnia na dzień przerwała dostawy.

Ukraiński eksport drobiu wstrzymany

Jak wskazuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, z oficjalnego komunikatu giełdowego firmy wynika, że ta zawiesi ukraiński eksport drobiu i będzie koncentrowało się obecnie w pierwszej kolejności na bezpieczeństwie swoich pracowników, a w drugiej na produkcji i dostawach na rynek wewnętrzny.

,,Zaopatrzenie na rynku wewnętrznym jest jednak również ogromnym wyzwaniem ze względu na liczne niebezpieczeństwa na drogach gdzie dochodzi nawet do ostrzeliwania samochodów z żywnością. MHP zapewnia, że będzie bezpłatnie dostarczało żywność dla obrońców Ukrainy, szpitali oraz społeczności znajdujących się w szczególnie trudnych warunkach” – dodaje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Firma spodziewa się bardzo dużych strat, a kurs akcji przedsiębiorstwa spał na giełdzie londyńskiej o 45 procent z poziomu 6,64 dolarów amerykańskich, na którym były notowane jeszcze 17 lutego, do poziomu 3,60 dolarów w dniu 1 marca.

,,Dramat naszych przyjaciół pracujących w ukraińskim drobiarstwie jest bezprecedensowy. Traci nie tylko MHP, jedna z największych europejskich firm drobiarskich, ale załamuje się z dnia na dzień cały ukraiński eksport, na którego sukces nasi sąsiedzi pracowali latami. Z podziwem przyglądamy się heroicznym decyzjom zarządu MHP, który wykazuje nie tylko dbałość o jakże skomplikowane zabezpieczanie interesów przedsiębiorstwa, ale zapewnia bezpieczeństwo pracownikom oraz bezinteresownie wspiera walczące społeczeństwo ukraińskie” – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Ukraiński eksport drobiu przed wojną

Jak dodaje KIPDiP, przedsiębiorstwo MHP wytworzyło w 2021 roku 754,4 tys. ton mięsa brojlerów kurzych, co oznacza wzrost produkcji o 3 proc. w porównaniu do 2020 roku (731,3 tys. ton). Sprzedaż ogółem mięsa kurcząt rzeźnych w minionym roku  była wyższa o 1 proc. niż rok wcześniej i wyniosła 704,0 tys. ton (2020: 699,926 tys. ton). Sprzedaż  na rynku wewnętrznym spadła w 2021 roku o 11 proc. (porównując rok do roku) osiągając wolumen 288,831 tys. ton (2020: 324,285 tys. ton). Częściowo stało się tak z powodu zmniejszonej sprzedaży mięsa mrożonego.

Z kolei popyt eksportowy na ukraińskie kurczaki wzrósł, a ukraiński eksport drobiu  w 2021 roku odnotował wzrost o 8 proc. do poziomu 402,388 tys. ton (2020: 373,734 tys. ton). W efekcie, udział eksportu w sprzedaży ogółem przedsiębiorstwa zwiększył się o 3 punkty procentowe, z 54 proc. do 57 proc. Struktura geograficzna sprzedaży eksportowej wraz z procentowym udziałem poszczególnych regionów w 2021 roku: MENA 39%, CIS 23%, Afryka 15%, Unia Europejska 21%, pozostałe regiony 2%.

Czytaj też: Branża mięsna chce systemowej pomocy Ukrainie

kipdip.org.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023