Talk icon

Informacje

11-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Ukraińska sieć sklepów ATB musiała zamknąć pond 300 placówek

Sieć sklepów

Od początku rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę sieć sklepów ATB została zmuszona do zamknięcia ponad 300 sklepów w swojej Ojczyźnie.

Ponad 300 sklepów ATB zostało czasowo zamkniętych z powodu ich lokalizacji na terenie działań wojennych lub z powodu czasowej okupacji części terytorium Ukrainy przez wojska rosyjskie. Jak wiadomo, korporacja nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej na czasowo okupowanych terytoriach. „Prawie 100 sklepów na obszarach działań wojennych zostało zniszczonych podczas ostrzału infrastruktury cywilnej i masowego plądrowania rosyjskiego wojska” – poinformowała służba prasowa ATB.

Agresja Rosji niszczy Ukraińską gospodarkę

W wyniku zamknięcia i zniszczenia sklepów tej sieci miliony ludzi stoją na krawędzi katastrofy humanitarnej bez dostępu do żywności i artykułów pierwszej potrzeby. Jak wiadomo, w okresie przedwojennym ponad 1300 sklepów sieci ATB codziennie zaspokajało potrzeby ponad czterech milionów klientów.

„Szacowane straty z powodu niszczenia obiektów i utraty towarów sięgają obecnie dziesiątek miliardów hrywien. Prawie trzykrotne zmniejszenie siły nabywczej ludności miało istotny wpływ na wyniki finansowe firmy z powodu gwałtownego spadku obrotów” – poinformowała służba prasowa korporacji w temacie jakim jest sieć sklepów.

Z ośmiu działających centrów dystrybucyjnych ATB, które przechowują i wysyłają towary dla sieci sklepów, dwa zostały poważnie uszkodzone i prawie zniszczone przez ostrzał rakietowy przez okupantów, a dwa kolejne są zablokowane w miejscach aktywnych walk, a ich stan jest nieznany. Zniszczono 17 jednostek transportu towarowego. Obecnie logistyka magazynowo-transportowa firmy realizowana jest w oparciu o pozostałe cztery centra dystrybucyjne.

Dewastujące zniszczenie infrastruktury i obiektów ATB przez okupantów zmusiło firmę do czasowego zawieszenia zatrudnienia niektórych swoich pracowników, a około 15 000 z nich jest na przymusowych urlopach z powodu zniszczenia sklepów i obiektów sieci lub ich czasowego zamknięcia w okupowanych terytoria. Korporacji i sieci ATB udało się jednak zatrzymać trzy czwarte zespołu, który w okresie przedwojennym liczył ponad 60 tysięcy osób. ATB Corporation przeniosła część swoich pracowników do bezpiecznych regionów zachodniej Ukrainy.

Sieć sklepów

Sieć sklepów rozpoczyna import żywności

Tymczasem sieć sklepów, realizując swoje zadanie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na Ukrainie, działa w trybie rozszerzonym. Wielu dostawców zaprzestało działalności z powodu okupacji w ich regionach lub z powodu systematycznego niszczenia zakładów produkcyjnych i autostrad. ATB szybko znajduje nowe, a jednocześnie sieć rozpoczęła dodatkowy import żywności i artykułów pierwszej potrzeby z wielu krajów, w tym z Polski, krajów bałtyckich, Czech, Włoch i Turcji. Dostawy te mają na celu przezwyciężenie niedoboru ukraińskich towarów, a rząd zezwolił detalistom w czasie wojny na dokonywanie takiego importu bez umieszczania na opakowaniu etykiety w języku ukraińskim.

Ale największe straty to życie i zdrowie pracowników ATB. „Nie liczymy strat biznesowych. Zbliżamy się do zwycięstwa Ukrainy w tej wojnie. Do tej pory, według firmy, z rąk okupantów i ich bomb zginęło 20 pracowników ATB spośród tysięcy cywilnych Ukraińców. Dwudziestu naszych kolegów jest wśród tysięcy rannych pokojowo nastawionych Ukraińców” – powiedział serwis prasowy ATB.

Czytaj również: Ukraińskie rolnictwo cierpi przez wojnę. Produkcja zbóż spadnie o 51%

Agronews.ua /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023